banner8

banner9

banner10

KONYA’DA DENETLEME TAKVİMİNDE DÜZENLEME

İçişleri Bakanlığı Ek Genelgesi doğrultusunda toplanan Konya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 107 sayılı Kararı yayımlandı. Karara göre; Genelgede 7 gün boyunca 7 farklı konuda denetim başlığı altında açıklanan takvimde düzenlemeye gidildi.

GÜNDEM 20.10.2020, 11:43 Haber Merkezi
1251
KONYA’DA DENETLEME TAKVİMİNDE DÜZENLEME
banner12

Kurul Kararında; İçişleri Bakanlığı Genelgesi’nde yer alan hususların değerlendirilmesi sonucunda, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca, 19 Ekim 2020 Pazartesi gününden itibaren 7 gün boyunca 7 ayrı konuda il genelinde genel denetimlerin yapılmasına yönelik gerekli planlama ve uygulamanın eşgüdüm içerisinde en üst seviyede icra edilmesine karar verildiği belirtildi.

Kararda Konya için açıklanan denetleme takviminin ilk 5 gününde, ülke geneli için belirlenen denetleme konularına uyulurken; 24 Ekim Cumartesi ve 25 Ekim Pazar günleri yapılacak olan denetimlerde denetim alanları şöyle belirlendi:

24 Ekim Cumartesi: Berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, düğün ve/veya nikah salonları, lunapark/tematik parklar.

25 Ekim Pazar: Cadde, sokak, park ve bahçeler, piknik alanları, pazaryerleri, sahiller vb. gibi vatandaşların kalabalıklar halinde bulunabildikleri kamuya açık alanlar.

Vatandaşların ikaz edilerek bilgilendirilmeleri amacıyla yapılacak olan anonsların metni ise şöyle olacak:

“Kıymetli vatandaşlarımız; Salgınla mücadelede maske, temizlik ve mesafe kurallarına uyma konusunda çok dikkatli olmalıyız.

Saygıdeğer hemşerilerimiz! Sonbahara girdik, kış yaklaşıyor. Özellikle tüm kapalı yerlerde ve yoğunluğun arttığı alanlarda fiziki mesafe kuralı noktasında daha dikkatli olmalıyız. Salgında hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz. İnşallah birlikte başaracağız.”

Karara göre; Covid-19 tanısı konulan kişilerin temaslısı oldukları kişilerle ilgili bilgileri eksik/gerçeğe aykırı şekilde vermeleri durumunda gerekli idari ve adli işlemler yapılacak, şehir içi toplu ulaşımda HES entegrasyonu sağlanacak.

Kaymakamlıklar, İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınmasını temin ederek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması yönünde gerekli tedbirleri alacak. Alınan kararlara uymayanlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
5
parçalı bulutlu