banner8

banner9

banner10

KIŞ ÖNCESİ KORONA TEYAKKUZU!

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Ek Genelgeye göre; tüm il ve ilçelerde en geç 48 saat içerisinde Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının toplanması sağlanacak, 19 Ekim Pazartesi gününden itibaren 7 gün boyunca 7 ayrı konuda tüm il ve ilçelerde genel denetimler yapılacak. Birinci derece yakınları dışında temaslı bildiriminde isteksiz davranan, gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyan verenler hakkında idari işlem tesis edilirken, Belediyeler de şehir içi toplu ulaşım ve HES entegrasyonunu ivedilikle sağlayacaklar.

GÜNDEM 18.10.2020, 14:45 18.10.2020, 15:00 Haber Merkezi
1004
KIŞ ÖNCESİ KORONA TEYAKKUZU!
banner12

Ek Genelgede; koronavirüs salgınının etkilerinin ve vaka artışlarının tüm dünyada halen devam etmekte olduğu, Türkiye’de de salgının oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla hayatın her alanında uyulması gereken ek kuralların ve önlemlerin belirlendiği ve uygulamaya geçirildiği belirtilerek, alınan ek kararlar şöyle sıralandı:

*Tüm il ve ilçelerde en geç 48 saat içerisinde Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının toplanması sağlanacak. Salgınla mücadele amacıyla alınan tedbirlerin uygulanmasına dair Takip, Denetim, Uyarı ekseninde mevcut durum analiz edilerek, alınan tedbirler ile yürütülen denetim faaliyetleri değerlendirilecek.

*Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantılarında, salgınla mücadelede kurumsal kapasitenin yükseltilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşların (bilhassa yerel yönetimlerin) takip, denetim ve uyarı sistemine daha fazla katkı sunmalarına yönelik hususlar görüşülerek karara bağlanacak.

*Önümüzdeki 7 günde her gün ayrı konuda ve aşağıdaki planlama doğrultusunda Covid-19 denetimi gerçekleştirilecek:

19 Ekim 2020 Pazartesi günü umuma açık istirahat ve eğlence yerleri başta olmak üzere kafe, restoran gibi yeme içme mekanları,

20 Ekim 2020 Salı günü şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılan her türlü toplu ulaşım araçları (okul servisleri dahil) ile havalimanı/gar/otogar gibi yerler,

21 Ekim 2020 Çarşamba günü organize sanayi bölgeleri başta olmak üzere toplu işçi çalıştırılan fabrika, işletme vb. yerler ile personel servisleri,

22 Ekim 2020 Perşembe günü tanılı ya da temaslı olması nedeniyle izolasyona tabi tutulan kişiler,

23 Ekim 2020 Cuma günü AVM’ler, cami ve mescitler, halı sahalar/spor tesisleri,

24 Ekim 2020 Cumartesi günü vatandaşların kalabalıklar halinde bulunabildikleri cadde, sokak, park ve bahçeler, piknik alanları, pazaryerleri, sahiller vb. kamuya açık alanlar,

25 Ekim 2020 Pazar günü berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, düğün ve/veya nikah salonları, lunapark/tematik parklar.

*Denetimler, etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede olacak şekilde planlanacak ve uygulanacak. Denetim ekipleri her bir iş kolu ya da mekanın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak.

*Maske ve Fiziki Mesafe konusunda vatandaşlara anons ve duyurular yapılacak. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kapalı alanlarda yoğunlaşmaların artacağı öngörüldüğünden fiziki mesafe kuralının hayatın her alanında ve tüm mekanlarda uyulması gereken bir kural olduğu, kapalı alanlarda kalabalık şekilde toplanılmasının halk sağlığı açısından risk oluşturduğu ve kapalı yerlerin sık sık havalandırılması gerektiği hususları her türlü duyuru vasıtasıyla vatandaşlara hatırlatılacak.

*Son dönemde temaslı bildirim oranlarında düşüş yaşandığı ve vatandaşların birinci derece yakınları dışında temaslı bildiriminde isteksiz davrandıklarının tespit edilmiş olması nedeniyle denetlenmeleri sağlanacak. Covid-19 tanısı konulan kişilerin gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanlarının belirlenmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 206’ncı maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

*Başta büyükşehirler olmak üzere bazı belediyelerce Sağlık Bakanlığı ile HES entegrasyonu sağlanmasına yönelik çalışmaların yeterince hızlı yürütülmediğinin tespiti sonrasında alınan karar gereği; şehir içi toplu ulaşım sistemleri ile HES entegrasyonunun sağlanmasına ilişkin temel usul ve esaslara dair hükümler, daha önce illere gönderilen genelge çerçevesinde yürütülecek ve gerekli entegrasyonlar bir an evvel yerine getirilecek. Bu konu, Bakanlığın denetim elemanlarınca gerçekleştirilecek olan teftiş veya soruşturmalarda da özellikle takip edilecek.

*Vali ve Kaymakamlarca söz konusu kararlar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
açık