banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

KABİNE SONRASI AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısının sona ermesinin ardından bir açıklama yaptı.

GÜNDEM 29.03.2021, 21:12 30.03.2021, 09:49 Haber Merkezi
3363
KABİNE SONRASI AÇIKLAMA
banner12

Erdoğan’ın, yaklaşık 3,5 saat süren toplantının ardından yaptığı açıklamada öne çıkan başlıklar şöyle:

*Hukuksal ve ekonomik alanlardaki reform programlarımızın takvimlerine uygun şekilde yürümesini sağlayacağız. Ülkemize yeni bir Anayasa kazandırmayı amaçlıyoruz.

*Pandemi dönemi, hızlı karar alabilme özelliğiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yeteneklerini ortaya koymuştur.

*Salgınla mücadelede en önemli etken olan aşılama konusunda oldukça ileri bir durumdayız. Diğer taraftan, fabrikalarımızda üretim hiçbir zaman durmadı. Vatandaşlarımızı bir kez daha, evlerinde bulunan altın ve döviz gibi birikimlerini ekonomiye kazandırmaya, yabancı yatırımcıları da ülkemizde yatırım yapmaya davet ediyorum.

*Vaka sayılarının artması, bizi tedbirleri güncellemek zorunda bırakıyor. Güncellenen risk haritasına göre; kırmızı il sayısı, nüfusumuzun yüzde 80’ine tekabül edecek şekilde 58’e ulaştı. 

*Ülkenin tamamında sokağa çıkma sınırlaması, her gün 21:00-05:00 saatleri arasında uygulanacak. Kırmızı renkli illerde hafta sonu kısıtlaması, Cumartesi ve Pazar günleri olmak üzere sürecek. 

*Lokanta ve kafe gibi işletmeler, tüm illerde yüzde 50 kapasite ve diğer kurallara uymak kaydıyla faaliyet gösterebilecek, paket servis uygulaması da devam edecek.

*Ramazan ayında hafta sonlarında sokağa çıkma kısıtlaması sürecek. Lokanta ve kafe gibi işletmeler, Ramazan’da sadece paket servis şeklinde hizmet verecek. Toplu iftar ve sahur gibi programlar yapılmayacak.

*Tedbirlerden etkilenen işletmelere katkı olarak; Nisan ve Mayıs aylarında ücretsiz izin desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın prim yükleri üstlenilecek, ayrıca bunlara kişi başına bin 500 lira nakdi destekte bulunulacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
24
açık