banner8

banner9

banner28

banner10

İYİ İNSAN OLMAK ZOR DEĞİL

Sevgili Dostlar! Bugünlerde büyük çoğunluğumuz, insanların nezaketten uzaklaştığından şikayet etmeye başladı. Hepinizin bildiğine ve uyguladığına emin olduğum bazı kuralları bir kez daha hatırlayalım isterseniz :

GÜNDEM 17.05.2021, 00:05 16.05.2021, 18:19 Haber Merkezi
1779
İYİ İNSAN OLMAK ZOR DEĞİL
banner12

1. Makamınız ve mevkiiniz ne olursa olsun, size “siz” diye hitap edene “sen” demeyin.

2. Bir kişiyi telefonla iki defadan fazla aramayın. Çağrınızı yanıtlamazlarsa, ilgilenmeleri gereken önemli bir şeyler olduğunu varsayın.

3. Ödünç aldığınız parayı, diğer kişi size ödünç verdiğini hatırlamadan önce iade edin. Bu sizin dürüstlüğünüzü ve karakterinizi gösterir. Aynı şey para haricindeki diğer şeyler için de geçerlidir.

4. Birisi size öğle/akşam yemeği ısmarlarken asla menüdeki pahalı yemeği sipariş etmeyin. Mümkünse onların seçtikleri yiyecekleri sizin için de sipariş etmelerini isteyin.

5. Hiç kimseye “Ah, yani henüz evli değil misin?”, “Çocuğun yok mu”, “Neden bir ev almadın?” veya “Neden bir araba almıyorsunuz?” gibi garip sorular sormayın. Bunlar sizin sorununuz değildir.

6. Arkanızdan gelen kişi için daima kapıyı açın. Erkek ya da kız, yaşlı ya da genç olması fark etmez. Toplum içinde birine iyi davranmak sizi küçültmez.

7. Bir arkadaşınız sizin için bir ödeme yaptıysa, bir daha ki sefere siz ödeme yapın.

8. Farklı görüşlere saygı gösterin. Unutmayın, birinin 6 gördüğü, size 9 görünebilir. Ayrıca, ikinci görüş bir alternatif için iyidir.

9. İnsanların konuşmasını asla bölmeyin. Konuşmalarına izin verin. Dediklerinin hepsini duyun ve hepsini filtreleyin.

10. Konuşurken gereksiz konulara girmeyin. Asıl konuyu anlaşılır şekilde anlatmaya çalışın.

11. Birisiyle dalga geçerseniz ve onlar bundan hoşlanmazsa, durun ve bir daha asla yapmayın.

12. Biri size yardım ederken “teşekkür ederim” deyin.

13. Arkadaşlarınızı kamuoyunda övün. Baş başayken eleştirin.

14. Birinin kilosu hakkında yorum yapmak için hiçbir zaman bir neden yoktur. “Harika görünüyorsun” demeniz yeterli. Kilo vermek hakkında konuşmak istiyorlarsa, zaten yapacaklardır.

15. Biri size telefonunda bir fotoğraf gösterdiğinde sola veya sağa kaydırmayın. Sırada ne olduğunu asla bilemezsiniz.

16. Bir arkadaşınız size doktor randevusu olduğunu söylerse, bunun ne için olduğunu sormayın, “Umarım iyisindir” demeniz yeterlidir. Onları, size kişisel hastalıklarını söylemek zorunda kalma gibi rahatsız edici bir duruma sokmayın. Bilmenizi isterlerse, bunu zaten söylerler.

17. Temizlik görevlisine, CEO ile aynı saygıyı gösterin. Altınızdaki birine ne kadar kaba davrandığınızdan kimse etkilenmez, ama insanlar onlara saygılı davranırsanız bunu fark edeceklerdir.

18. Bir kişi doğrudan sizinle konuşuyorsa, telefonunuza bakmak kabalıktır.

19. Sizden istenene kadar asla tavsiye vermeyin.

20. Kimseye gerek yokken yaşını ve maaşını sormayın.

21. Sevmediğiniz insanların iyi yönlerini düşünün, ne gibi iyi yönleri var. Bu onları sevmenizi sağlamaz belki ama en azından o nefretinizi biraz azaltır. Hem eminim birileri de sizden nefret ediyordur.

22. Sokakta biriyle konuşuyorsanız güneş gözlüğünüzü çıkarın. Bu bir saygı göstergesidir. Göz teması konuşma kadar önemlidir.

23. Yoksulların ortasında asla zenginliğinizden bahsetmeyin. Benzer şekilde, çocuğu olmayanların yanında çocuklarınız hakkında konuşmayın.

24. Cep telefonunuz ile konuşurken, başkalarının sizi dinlemek zorunda kalmamasına riayet edin.

25. Size özel gönderilmiş bir mesajı okuduktan sonra, “mesaj için teşekkürler” demeye çalışın.  

26. Trafik fena halde hayata benzer, ne kadar sollama-sağlama yaparsan yap, ne kadar kornaya basıp selektör yaparsan yap, diğer araçlarla ilk ışıklarda yan yana gelirsin ve utanırsın.

27. Sizi doğrudan ilgilendirmeyen herhangi bir şey olmadıkça işinize odaklanın.

İyi bir insan olmak sandığımız kadar zor değil. Bize yapılmasını istemediğimiz şeyi biz başkasına yapmayalım yeter.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
21
açık