banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

“İLK YARDIM EĞİTİMİ SEFERBERLİĞİ”

“Görevimiz İlk Yardım” sloganı ile başlatılan “İlk Yardım Eğitimi Seferberliği” projesinin tanıtım törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; proje kapsamında önümüzdeki 3 ayda, ilk etapta 260 bin öğretmen, idareci ve diğer okul çalışanlarına, ardından da öğrenci ve velilere ilk yardım eğitimi verilmesini hedeflediklerini söyledi.

GÜNDEM 27.01.2021, 00:09 26.01.2021, 16:53 Haber Merkezi
471
“İLK YARDIM EĞİTİMİ SEFERBERLİĞİ”
banner12

Bakanlığın resmi internet sitesinde paylaşılan konuşmasında; “Bu hareket, bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılmış en kapsamlı ilk yardım eğitimi çalışmalardan biri olacak” diyen Bakan Selçuk, konuyla ilgili değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

“Okula gelen her öğrenciye güvenli bir ortam sunma ve var olan şartları, gelişen imkanlar dahilinde iyileştirme sorumluluğumuz var. Okulda tehlikeli ve ani bir durumda öğretmenlerin uygulayacağı ilk ve ivedi sağlık desteği kritik önem taşıyor. Öğrencilerimizin ilk yardım kültürüyle hayata hazırlanmaları, evlerinde ve sosyal hayatta ilk yardım bilincini geliştirmeleri için velilerimizin de bu seferberlikte rol almaları, ayrıca okul gıda işletmecileri, güvenlik görevlileri ve diğer çalışanların da ilk yardım bilincinin geliştirilmesi için bu seferberlik dahilinde olmaları planlanmış bulunuyor.

İlk yardım; bir kazada ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde yapılan ilk müdahaledir. Bunu yapan kişinin bir yetkinliğe sahip olması gerekir. Bu yetkinliğe sahip kişilere “ilk yardımcı” deniliyor. Peki, ilk yardımcı olmanın koşulu nedir? Bu koşul, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanmış olan İlk Yardım Yönetmeliği doğrultusunda gerekli eğitimleri almak ve ilk yardımcı sertifikasına sahip olmaktır. İşte biz, öğretmenlerimizin ve diğer okul personelinin bu belgeye sahip olmalarını istiyoruz.

Okul, yüzlerce insanın bir arada yaşadığı bir mekan. Doğal olarak birtakım kaza ya da yaralanmaların olma ihtimali var. Böyle bir olumsuzluk olduğunda hayati fonksiyonların sürmesini sağlamak, durumunun kötüleşmesini engellemek ve iyileştirmeyi kolaylaştırmak için okullarımızda insan kaynağının yetkinleşmesi ve ilk yardımcı sayısının artırılması önemli. Önümüzdeki 3 aylık süreçte; ilk etapta 260 bin öğretmenimize, idarecimize ve diğer okul çalışanlarımıza akabinde de öğrenci ve velilerimize ilk yardım eğitimlerinin verilmesini hedefliyoruz. Bu hareket, bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılmış en kapsamlı ilk yardım eğitimi çalışmalardan biri olacak.”

Teorik ve uygulamalı eğitim

81 ildeki Milli Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Eğitim Merkezi’nde verilecek eğitimlerde, ilk yardım eğitimi; 8 saat teorik ve 8 saat uygulamalı olmak üzere toplam 16 saatten oluşacak. Daha sonra 4 saatlik teorik ve uygulamalı ölçme değerlendirme süreci gerçekleşecek.

Eğitimlerde, genel ilk yardım bilgilerinin yanında; hava yolu tıkanıklığı, kanama, şok ve yaralanma, ısı dengesi bozuklukları, bayılma, bilinç bozukluğu, yüksek ateş, zehirlenme, hayvan ısırmaları, göz, kulak ve buruna yabancı cisim kaçması, kırık, çıkık ve burkulmalarda ilk yardım konu başlıkları ele alınacak.

Teorik bölüm eğitim merkezlerinden çevrim içi olarak, uygulamalı bölüm ise yine bu merkezlerde maske, mesafe, temizlik kuralları çerçevesinde yüz yüze yapılacak. Bu eğitimi tamamlamış sertifikalı öğretmenler ve diğer çalışanlar; olası deprem, sel gibi afet durumlarının yönetilmesi için oluşturulan acil durum ekiplerinde görev yapabilecekler.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur