banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

HURDA VE ATIL ARAÇLARIN TOPLATILMASI GENELGESİ

İçişleri Bakanlığı; cadde, sokak ve meydanlarda bulunan ve trafik güvenliği ile kamu düzenini tehlikeye atan hurda ve atıl araçların toplatılmasına ilişkin bir Genelge yayımladı.

GÜNDEM 29.01.2022, 00:09 28.01.2022, 17:58 Haber Merkezi
1430
HURDA VE ATIL ARAÇLARIN TOPLATILMASI GENELGESİ
banner12

Nüfus ve araç yoğunluğunun artmasına bağlı olarak park alanı ihtiyacının arttığı, bu durumun zaman zaman trafik güvenliğini ve yoğunluğunu olumsuz etkilediği hatırlatılan Genelgede; kamunun ortak kullanım alanlarına ya da özel mülkiyete konu yerlere uzun süreli bırakılan ya da terk edilen hurda, atıl, buluntu, hasara uğramış, kullanılamaz hale gelmiş araçların oluşturdukları görüntü ve çevre kirliliğinin yanı sıra patlama ve yanma riski de taşımaları nedeniyle kamu düzeni ve güvenliğini tehdit edici bir hal aldıkları ifade edildi. 

Son dönemlerde park, meydan gibi alanlarla birlikte özel mülkiyete konu taşınmazlarda bu şekildeki araçlardan kaynaklı sorunların çözümüne yönelik şikayet ve taleplerin arttığına dikkat çekilen Genelgede, bu yönde alınacak önlemler şu şekilde sıralandı:

*Hurda Alanları Belirlenecek: Belediye sınırları içerisinde belirlenmeyen hurda alanı varsa bir an evvel belirlenmesi sağlanacak. Söz konusu araçların niteliklerine göre (hurda ya da terk edilmiş olma durumuna bağlı olarak) belediyelerce belirlenen hurda depo alanları veya yediemin otoparklarında muhafaza altına alınacak.

*Belirlenen Hurda Alanlarına Kaldırılmayan Araç Trafikten Men Edilecek: Karayolunu kullananları uzun süre etkileyecek şekilde park edilmiş, terk edilmiş veya hasara uğramış araçlar, Emniyet ve Jandarma personeli ile belediye zabıtası tarafından tespit edilecek ve ruhsat sahiplerine araçlarını kaldırmaları hususunda gerekli tebliğ yapılacak. Kaldırılmayan araçların ise trafik zabıtasınca trafikten men edilmesi sağlanacak. Kullanılamaz hale gelen motorlu kara veya deniz nakil araçlarını ya da bunların mütemmim cüzlerini sokağa veya kamuya ait yerlere bırakan araç sahiplerine kaldırmaları yönünde tebliğ yapılacak. Tebliğe rağmen araçlarını kaldırmayanlara işlem yapılarak, bu araçların hurda alanlara kaldırılması sağlanacak. Bunların kaldırılmasına ilişkin masraflar ise araç sahibinden ayrıca tahsil edilecek.

*Altı Ay İçinde Teslim Alınmayan Buluntu ve Trafikten Men Edilmiş Araçlar Satılacak: Buluntu olması nedeniyle veya trafikten men edilerek alıkonulan ancak sahipleri tarafından altı ay içinde teslim alınmayan veya aranmayan araçların Milli Emlak Müdürlükleri vasıtasıyla satılması sağlanacak.

Toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla ilgili birimlerce koordinasyon kurularak konu hakkında broşürler hazırlanarak dağıtılacak. Sosyal medya üzerinden bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri yürütülecek.

Kamuya ait yerlerde veya özel mülkler üzerinde terk edilmiş, hurda, atıl, buluntu, hasara uğramış, kullanılamaz hale gelmiş veya makul süre üzerindeki parklanma yapan araçlara dair envanter çalışması yapılacak. Bu şekilde tespiti yapılan araçların hurda depo alanları kaldırılması veya yediemin otoparklarında muhafaza altına alınmasına dair ilerlemeler, üçer aylık dönemler (Mart, Haziran, Eylül, Aralık aylarının sonlarında) halinde İçişleri Bakanlığı’na gönderilecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
14
açık