banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

'HİÇBİR YAŞAM BELİRTİSİ YOK'

TRT Haber kanalında yayınlanan ve ülkemizde son 50 yılda kuruyan 36 gölün konu edildiği programda, Akşehir Gölü için çok çarpıcı ifadelere yer verildi. Geçtiğimiz günlerde TRT Haber kanalında yayınlanan ve küresel ısınmanın etkilerine dikkat çekilen programda; en kritik durumda olan göllerin başında Akşehir ve Meke Göllerinin geldiği belirtildi.

GÜNDEM 07.12.2019, 00:06 07.12.2019, 00:06
22
'HİÇBİR YAŞAM BELİRTİSİ YOK'
banner12

TRT Haber kanalında yayınlanan ve ülkemizde son 50 yılda kuruyan 36 gölün konu edildiği programda, Akşehir Gölü için çok çarpıcı ifadelere yer verildi.

Geçtiğimiz günlerde TRT Haber kanalında yayınlanan ve küresel ısınmanın etkilerine dikkat çekilen programda; en kritik durumda olan göllerin başında Akşehir ve Meke Göllerinin geldiği belirtildi. 350 km2 alana sahip olan Akşehir Gölü’nün derinliğinin geçmişte 12 metreyi bulduğu hatırlatılarak; “Şimdi ise manzara, kurumuş sazlıklar ve taşlaşmış topraklar” ifadelerine yer verildi.

Flamingo sürülerinin de artık ziyaret etmediği göl alanında hiçbir yaşam belirtisi olmadığının altının çizildiği programda görüşlerine yer verilen Konya Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ali Rıza Söğüt; göllerin kuruma nedeninin beslenememe olduğunu söyledi. Göllerin, yağışlar ve yeraltı suları olmak üzere 2 kaynaktan beslendiğini açıklayan Söğüt; küresel ısınma nedeniyle yağışlar azalırken buharlaşmanın da arttığını, yeraltı sularının da fazla kullanımdan dolayı azaldığını vurguladı.

Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık da konuyla ilgili değerlendirmesinde; toplam su tüketiminin yüzde 75’inin tarımda kullanıldığını belirterek, çözümün suyu bol olan havzalardan su aktarmaktan geçtiğini söyledi.

KOP Projesi ile bölgenin su ihtiyacının karşılanarak daha verimli topraklara kavuşulması hedeflenirken, bölgede bulunan su miktarının çok daha üzerinde su kullanımı gerektiren tarım ürünlerinin ekiliyor olması sonucunda yeraltı su kaynaklarının her geçen gün azaldığı biliniyor.

Haberimize konu olan program, https://www.youtube.com/watch?v=-H5y2DFMjaM link üzerinden TRT Haber kanalından izlenebilir.


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
23
açık