banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

HAZİNE ARAZİSİNDE TARIM

İmar planı bulunmayan veya imar planında tarımsal amaca ayrılan Hazineye ait tarım arazilerinin kullanıcılarına kiralanması ve satışına ilişkin usul ve esasları belirleyen Milli Emlak Genel Tebliği

GÜNDEM 26.06.2018, 05:47 26.06.2018, 05:47
12
HAZİNE ARAZİSİNDE TARIM
banner12
İmar planı bulunmayan veya imar planında tarımsal amaca ayrılan Hazineye ait tarım arazilerinin kullanıcılarına kiralanması ve satışına ilişkin usul ve esasları belirleyen Milli Emlak Genel Tebliği, 23/06/2018 tarih ve 30457 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğe göre; Hazineye ait tarım arazilerini, 31/12/2017 tarihinden önce en az üç yıl süreyle tarımsal amaçla kullandığı İdarece belirlenmiş olan ve başvuru tarihi itibarıyla da kullanımları halen devam edenlerden, süresi içerisinde (19/11/2018’e kadar) başvuruda bulunanlar hak sahibi sayılacaklar. Söz konusu araziler; hak sahiplerinin talepleri dikkate alınmak suretiyle on yıla kadar doğrudan kiralanabilecek. Kiralama işlemi için geçici teminat alınmayacak.

İlk yıl kira bedeli, cari yıl ecrimisil bedelinin yarısı kadar olacak. Takip eden yıllar için ise; bu bedelin, Türkiye İstatistik Kurumu’nca yayımlanan Tarım Ürünleri Üretici Fiyatları Endeksi  (Tarım ÜFE – bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde değişim) oranında artırılması suretiyle belirlenecek. Kira bedeli peşin veya taksitle ödenebilecek. İlk yıl kira bedelinin taksitle ödenmesi halinde; dörtte biri sözleşme imzalanmadan önce peşin olarak, kanlı ise aynı yıl kira dönemi içinde iki eşit taksitle veya yıl sonunda tek seferde ödenebilecek. Taksitlere kanuni faiz uygulanmayacak.

Kira sözleşmelerinin notere tasdik ve tescili zorunlu olmayıp, kira süresi sonunda yükümlülüklerini yerine getirdiği tespit edilen ve talepte bulunan kiracıların kira süresi uzatılabilecek.

On yıl süre ile sözleşme hükümlerine uygun olarak kullanılan Hazine’ye ait tarım arazileri, talep edilmesi halinde kiracılarına doğrudan satılabilecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
14
açık