banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

GÜLMECENİN BAŞKENTİNE 3 ADET KÜLTÜR MERKEZİ

Nasreddin Hoca ile özdeşleşen ve Gülmecenin Başkenti

GÜNDEM 03.03.2014, 00:01 03.03.2014, 00:01
13
GÜLMECENİN BAŞKENTİNE 3 ADET KÜLTÜR MERKEZİ
banner12
Nasreddin Hoca ile özdeşleşen ve Gülmecenin Başkenti, Dünyanın Ortası olarak nitelendirilen Akşehir, yılardır kültürel ve sosyal etkinliklerin yapılabileceği bir kültür merkezinin eksikliğini hissetti.2005 yılında Akşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Akşehir Kültür Merkezi ile bu özlemine kavuşan Akşehir çok yakında ikinci bir kültür merkezine kavuşacak.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul “Akşehir Kültür Merkezi ve içindeki sinema salonları ile çok ilde dahi bulunmayan bir kültür merkezine kavuştuk. Şimdi Akşehir ikinci bir kültür merkezine kavuşacak. Nasreddin Hoca Kültür Merkezi Hıdırlık mesire yerinin altında bulunan Akşehir Belediyesi Fidanlığı’nın içinde 2014 yılı içerisinde Akşehirli hemşehrilerimizin hizmetine girecek. İçerisinde toplantı ve gösteri salonu, prova salonu, halk oyunları salonu, sergi salonu, büyükler ve küçükler için kütüphaneler bulunan dev bir kültür merkezine daha kavuşuyoruz. Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın yaptırdığı bu kültür merkezine Nasreddin Hoca Kültür Merkezi adını vermeliyiz. Bu Nasreddin Hoca Kültür Merkezi Akşehir Belediyesi’ne tahsis edildiğinde bu merkezde Nasreddin Hoca kitapları ve belgeleri toplanır. Akşehir Belediyesi dokümantasyon ve arşiv merkezi kurulur. Akşehir’in belleği, hafızası bir merkezde toplanır” dedi.

Başkan Oğul, Yeni kültür merkezi içinde kütüphane oluşturulabileceğini, internet evi kurulabileceğini belirterek “Halk oyunları ve tiyatro gruplarının provaları ve gösterileri bu salonlarda yapılabilir. Sergilerin açılabileceği, içinde müze oluşturulabilecek salonlarında bulunduğu bu dev Nasreddin Hoca Kültür Merkezi bahçesinde çeşitli etkinlikler yapılabilecek. Akşehir’deki kilise de restore edilip açıldığında akustiği mükemmel olan üçüncü bir kültür merkezine daha kavuşmuş olacağız” dedi.

Kültür kenti ve turizm şehri olmanın alt yapısının hazırlandığını söyleyen Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul “Bu 3 kültür merkezimizin istihdama da katkısı olacaktır. Üç kültür merkezi olan şehir Akşehir sloganını tüm Türkiye’ye duyurmalıyız” diye konuştu.
''


''

''

''

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
-8
sisli