banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

GÖZ KAMAŞTIRAN SERGİ

Anadolu kadınının el emeği göz nuru el sanatlarından olan Kırkyama’nın (patchwork) ödüllü temsilcisi hemşehrimiz Zülfiye Kaçar’ın, 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü vesilesiyle farkındalık etkinliği olarak Akşehir Devlet Hastanesinde açılan sergisinde yer alan eserler, tam anlamıyla göz kamaştırdı. Geçmişte yoksul kesim ev kadınlarının, yırtılan ve delinen giysileri yamaması ihtiyacından doğan ve zamanla el sanatlarımız arasında yerini alan Kırkyama sanatının usta temsilcisi Zülfiye Kaçar’ın; çift başlı Selçuklu kartalı figüründen ünlü ressam Picasso’nun, kübizmin başyapıtı olan eseri Guernica’ya kadar birçok figür ve eseri de yorumladığı serginin açılışı yoğun katılımla gerçekleşti.

GÜNDEM 03.12.2019, 00:07 03.12.2019, 00:07
29
GÖZ KAMAŞTIRAN SERGİ
banner12

Anadolu kadınının el emeği göz nuru el sanatlarından olan Kırkyama’nın (patchwork) ödüllü temsilcisi hemşehrimiz Zülfiye Kaçar’ın, 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü vesilesiyle farkındalık etkinliği olarak Akşehir Devlet Hastanesinde açılan sergisinde yer alan eserler, tam anlamıyla göz kamaştırdı.

Geçmişte yoksul kesim ev kadınlarının, yırtılan ve delinen giysileri yamaması ihtiyacından doğan ve zamanla el sanatlarımız arasında yerini alan Kırkyama sanatının usta temsilcisi Zülfiye Kaçar’ın; çift başlı Selçuklu kartalı figüründen ünlü ressam Picasso’nun, kübizmin başyapıtı olan eseri Guernica’ya kadar birçok figür ve eseri de yorumladığı serginin açılışı yoğun katılımla gerçekleşti. Başhekim Bülent Erdem’in ev sahipliği yaptığı açılışa; Belediye Başkanı Salih Akkaya, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Cumhuriyet Başsavcısı Hazım Aslancı, İlçe Milli Eğitim Müdürü A.Barbaros Topaloğlu, kamu kurum müdürleri, Özel PARKHAYAT Akşehir Hastanesi Müdürü Hadi Kaya ve Başhekimi Dr. Mehmet Serkan Demirdağ, Akşehir Umut Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Yöneticilerinden Gökhan Camcı, AK Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu ve Kaçar Aiesi katıldı.

Açılışa katılan konuklara, eserlerini oluştururken kullandığı teknikler hakkında da bilgi veren sanatçımız Zülfiye Kaçar’ın 2004 yılında Türkiye Birinciliği aldığı eseri ile Kurtuluş Savaşı döneminde kağnılarla cepheye erzak ve mühimmat taşıyan Anadolu kadınını resmettiği çalışması da sergilenen eserler arasında yer alıyor. Giysi ve örtülerin kullanıldığı eserlerinde ise özenle seçilmiş ve işlenmiş figürler, sergiyi gezenler tarafından beğeniyle karşılanıyor.


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
29
açık