banner8

banner9

banner28

banner10

ERDOĞAN’DAN SON DAKİKA AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 saate yakın süren Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 01.03.2021, 20:36 Haber Merkezi
1908
ERDOĞAN’DAN SON DAKİKA AÇIKLAMALARI
banner12

Erdoğan, dün yıldönümü olması sebebiyle 28 Şubat sürecine ilişkin bir değerlendirmeyle başladığı konuşmasında; yeni Anayasa çalışmalarının çatısını oluşturduğu İnsan Hakları Eylem Planını yarın kamuoyuna açıklayacaklarını söylerken, ekonomik reform paketiyle de Bakanlıkların bütçelerini aşmamalarını isteyeceklerini ve üretimde kamunun rolünü artıracaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; pandemi, yüz yüze eğitim, çalışma hayatı ve başta restoran, lokanta ve kafeler olmak üzere kapalı olan işyerlerinin açılması konularında ise şu bilgileri paylaştı:

*Yeni Kontrollü Normalleşme Sürecini başlatıyoruz. Tabi gidişat; vaka sayıları vb. gelişmelere bağlıdır. Salgının artış eğilimine girdiği yerlerde tedbirler sıkılaştırılacak.

*İllerimiz risk gruplarına göre 4 kategoriye ayrıldı. Bu liste sürekli güncellenecek. İl Hıfzıssıhha Kurulları buna göre karar alacaklar.

*Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkacak. Diğer illerde Pazar günleri devam edecek.

*Okul öncesi ve ilkokullar ile 8 ve 12. Sınıflar eğitime açılacak. Düşük ve orta riskli illerde diğer sınıflar da açılabilecek. Diğerlerinde sadece sınavlar yüz yüze yapılacak.

*Çok riskli iller dışında restoran, kafe, lokanta, kahvehane vb. 07:00-19:00 arasında yüzde 50 kapasite ile çalışabilecekler. Yüzme havuzu vb. belirli saatler arasında faaliyet gösterebilecek.

*65 yaş üstü ve 20 yaş altı yasağı, düşük ve orta riskli illerde kaldırılacak.

*Nikah, düğün vb. törenlere yönelik tedbirler, illerin risk grubuna göre esnetilecek ve bu törenler az sayıda katılımla yapılabilecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
-6
az bulutlu