banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

ERDOĞAN AÇIKLADI, BAKANLIK YAYINLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamayla duyurduğu yeni tedbirler, İçişleri Bakanlığı tarafından; Sokağa Çıkma Kısıtlaması ile Yeni Kısıtlama ve Tedbirler Genelgeleri başlıklarıyla yayınlanarak tüm Valiliklere gönderildi.

GÜNDEM 01.12.2020, 09:40 Haber Merkezi
3866
ERDOĞAN AÇIKLADI, BAKANLIK YAYINLADI
banner12

Bakanlık tarafından yayınlanan genelgelerin ilkinde sokağa çıkma kısıtlamalarına, diğerinde ise hayatın her alanında uygulanmak üzere yeni kısıtlama ve tedbirlere yer veriliyor. İş yerlerinin faaliyetlerine dair kısıtlamalar ile hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması 1 Aralık 2020 Salı günü (bugün), koşulları değişen hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması ise 4 Aralık 2020 Cuma günü itibariyle uygulanmaya başlanacak.

Sokağa Çıkma Kısıtlamaları Genelgesi

*Yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta sonları; Cuma günleri saat 21:00’da başlayacak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05:00’da tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. İlk uygulama 4 Aralık 2020 Cuma günü saat 21:00’da başlayıp 7 Aralık 2020 Pazartesi günü saat 05:00’da sona erecek.

*Kısıtlamanın olduğu Cumartesi ve Pazar günleri fırın, market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10:00-­17:00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecekler.

Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecekler. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak.

*Lokanta ve restoran tarzı işyerleri, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri 10:00-­20:00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olabilecekler.

*Yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21:00­-05:00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. İlk uygulama olarak 1 Aralık 2020 Salı günü saat 21:00’da başlayıp 2 Aralık 2020 Çarşamba günü saat 05:00’da sona erecek.

*Sokağa çıkma kısıtlamasında getirilen sürelere uymak için, istisna getirilenler dışındaki tüm işyerleri hafta içi saat 20:00’da kapanacak.

*Hafta içi ve hafta sonunda sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde, zorunlu hallerde şehirlerarası seyahatlere izin verilecek.

Zorunlu Haller sayılacak durumlar:

1.Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

2.Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),

3.Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

4.ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri, Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, Ceza infaz kurumlarından salıverilen vatandaşlar, toplu ulaşım araçlarıyla veya Bakanlığa ait E­BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecekler. Belirtilen mazeretleri taşımayan kişilerin şehirlerarası seyahatleri ise ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacak.

*Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde, 65 yaş ve üzeri vatandaşların ihtiyaç duyduğu temel ihtiyaçları (ekmek, temel gıda vb.) planlama yapılarak Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacak.

Yeni Kısıtlama ve Tedbirler Genelgesi

*Kamu kurum ve kuruluşlarının günlük çalışma başlama ve bitiş saatleri; 2 Aralık 2020 Çarşamba gününden itibaren 10:00-­16:00 arası olacak şekilde belirlenecek ve personel servis saatleri bu mesai saatlerine göre yeniden düzenlenecek.

Yeni bir karar alınıncaya kadar; 1 Aralık 2020 Salı günü saat 21:00’dan itibaren geçerli olacak uygulamalar:

*Yüzme havuzu, hamam, sauna, masaj salonu ve lunaparkların faaliyetleri durdurulacak. Ganyan, iddia ve milli piyango bayilerinde içeriye müşteri kabul etmeksizin sadece kupon/ganyan yatırma işlemi yapılabilecek.

*65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşların; 10:00-­13:00 ve 13:00-­16:00 saatleri arasında şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanmaları kısıtlanacak. Şehir içi toplu ulaşım araçlarında yaşanan yoğunluğun azaltılması amacıyla ilgili mahalli idarelerce alınması gereken tedbirler (sefer sayısının artırılması, denetim vb.) İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek.

*Cenaze namazları, vefat edenlerin yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınacak. Nikahlar ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, gelin ve damadın yakınları dahil en fazla 30 kişi ile düzenlenecek.

*Kış mevsimi nedeniyle kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirilen bu süreçte vatandaşların evlerde misafir kabulünün salgının bulaşma/yayılım hızını artırdığı göz önüne alındığında; ­Evlerde gün, mevlid, taziye, yılbaşı kutlaması gibi toplulukların bir araya geleceği etkinliklere müsaade edilmeyecek, ­evlere misafir kabul edilmemesi hususu vatandaşlara hatırlatılacak.

*Her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısı, İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararı ile ayrı ayrı belirlenecek. Ayrıca AVM’lerde ve semt pazarlarında daha önceki Genelgelerde belirlenen kuralları/alınan tedbirleri takip etmekle sorumlu AVM Covid­19 sorumlusu ve pazaryeri yöneticileri ile zabıta/kolluk birimleriyle denetimler eksiksiz yapılacak. AVM’lere girişte çalışanlar ve müşteriler için HES kodu zorunluluğu getirilecek ve gerekli sorgulama yapıldıktan sonra herhangi bir olumsuzluğa rastlanmayan çalışan veya müşterinin AVM’ye kabul edilmesi sağlanacak.

*İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca gerek görülmesi durumunda kalabalık cadde ve meydanlara girebilecek/aynı anda bulunabilecek kişi sayısı (metrekare ve alan büyüklüğü göz önünde bulundurularak) belirlenecek, buna ilişkin gerekli fiziki tedbirler ile diğer önlemler eksiksiz alınacak.

*Anasınıfı ve anaokullarının faaliyetlerine ara verilecek.

*50 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde; işyeri hekimi gözetiminde, mevcut iş güvenliği uzmanı veya bulunmadığı durumda görevlendirilecek bir personel tarafından salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecek.

Belirtilen esaslar doğrultusunda; Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
7
parçalı bulutlu