banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

EKSİĞİ OLAN BELEDİYELERE!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; şehirlerin erişilebilirlik standartlarına uygunluğunu artırmak amacıyla Belediyeler için “Erişilebilirlik Atölyeleri: Kaldırımlar” konulu atölye çalışması başlattı.

GÜNDEM 24.02.2021, 00:09 23.02.2021, 17:28 Haber Merkezi
1058
EKSİĞİ OLAN BELEDİYELERE!
banner12

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre; Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Erişilebilirlik Dairesi Başkanlığı tarafından, şehirlerdeki yapılı çevreyi şekillendiren Belediyelerin mevzuatla kendilerine yükümlülük olarak verilen erişilebilirlik teknik gerekliliklerini dikkatle uygulamalarına destek olmak amacıyla Erişilebilirlik Atölyeleri oluşturuluyor. Bu atölyelerde, Bakanlık ile belediyelerin birlikte çalışarak sahadaki sorunlara çözüm bulması ve yeni projeler şekillendirilmesi hedefleniyor.

Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere, çevrimiçi gerçekleşen atölye çalışmaları 31 Mayıs 2021 tarihinde sona erecek. İl bazlı planlanan Erişilebilirlik Atölyelerinde; belediyelerin ilgili birimlerinden teknik personele yönelik erişilebilir kaldırımın özellikleri ve standartları ile ilgili bilgilendirme yapılıyor. Ayrıca örnek projeler üzerinde birlikte değerlendirmelerde bulunuluyor. Atölyelerin amacı, yeni kaldırım inşa edecek veya tadilat yapacak olan belediyelerin ihale, projelendirme, inşaat ve kontrolörlük süreçlerinde erişilebilir kaldırımları hayata geçirmelerini sağlamak.

Çalışmaya, atölye takvimi kapsamında yer alan illerde hizmet veren büyükşehir ve büyükşehir ilçe belediyelerinde kaldırım yapım ve onarım işlerinde çalışan mimar, mühendis veya teknikerler arasından en az 3’er teknik personelin katılımı planlanıyor.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
25
açık