banner8

banner9

banner28

banner10

DEVLET EYLEM YAPTI!

2019 Yılının Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edilişini duyurmak amacıyla 81 ilde 12:00-13:30 saatleri arasında eş zamanlı eylem düzenlendi. İçişleri Bakanlığı tarafından, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırması için eş zamanlı eylem düzenlendi.

GÜNDEM 07.02.2019, 00:36 07.02.2019, 00:36
6
DEVLET EYLEM YAPTI!
banner12

2019 Yılının Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edilişini duyurmak amacıyla 81 ilde 12:00-13:30 saatleri arasında eş zamanlı eylem düzenlendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırması için eş zamanlı eylem düzenlendi. Eylem, tüm yurtta olduğu gibi Akşehir’de de ‘’Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’’ sloganıyla gerçekleştirildi. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri merkezde tanıtım yaparken, Jandarma da Reis ve Karabulut’ta benzer çalışmalarda bulundu.

Eylem, tüm yurtta olduğu gibi Akşehir’de de ‘’Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’’ sloganıyla gerçekleştirildi. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri merkezde tanıtım yaparken, Jandarma da Reis ve Karabulut’ta benzer çalışmalarda bulundu.

Tanıtım çalışmasına Kaymakam Mehmet Türk, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Akdemir, Belediye Başkan Yardımcısı Mevlüt Yiğit ile kamu kurumlarının müdürleri katıldı. Trafik Şube yetkililerinin çalışmayla ilgili bilgi vermesinin ardından Kaymakam Türk kısa bir konuşma yaptı. Türk konuşmasında; “Yılda 300 bin ölümlü kaza meydana geliyor. Bu kazalarda 300 binin üzerinde insanımız yaralanıyor, ölüyor ve milyarlarca lira maddi hasar meydana geliyor. Bu korkunç bir kayıp. İçişleri Bakanlığımızın yürüttüğü bu etkinlikle farkındalık yaratmak, insanlarımızı bilinçlendirmek, can ve mal kaybını en aza indirebilmek hedefleniyor. Bu tip etkinliklerin amacına ulaşmasını ümit ediyor, ölümlerin ve yaralanmalarının azaldığı bir yıl olmasını diliyorum.’’ dedi.

Her yıl yaklaşık bin 700 yayanın hayatını kaybetmesini önlemek üzere düzenlenen etkinliği kamuoyuna İçişleri Bakanı Süleyman Soylu duyurmuştu. Soylu, ‘’Devlet eylem yapar mı? Yaya öncelikli trafik için Devlet önümüzdeki günlerde eylem yapacak.’’ açıklamasıyla konuya dikkat çekmişti.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74. Maddesinde yapılan değişiklikle getirilen hüküm şöyle:
‘’Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.’’


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
2
parçalı bulutlu