banner8

banner9

banner10

DENETİMLER SIKLAŞTIRILACAK

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Koronavirüs Ek Tedbirleri Genelgesi, 81 il valiliğine gönderildi. Ek Genelge çerçevesinde düzenlenen Konya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 108 No.lu Kararı da Konya Valiliği’nin resmi internet sitesinde kamuoyu ile paylaşıldı.

GÜNDEM 05.11.2020, 00:05 05.11.2020, 08:40 Haber Merkezi
716
DENETİMLER SIKLAŞTIRILACAK
banner12

Salgın riskini yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılma hızını kontrol altında tutma amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Genelgede belirtilen hususlar değerlendirilerek alınan kararlar şöyle sıralanıyor:

Denetimlere ağırlık verilecek

Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberiyle ilgili İçişleri Bakanlığı Genelgelerinde belirlenen kural ve önlemler doğrultusunda yürütülen denetim faaliyetlerinin; vatandaşların kalabalık şekilde bulunabildiği pazaryeri, market, otogar, toplu ulaşım araçları, cadde/sokak, park ve bahçeler, alışveriş merkezleri gibi yerlerde yoğunlaşması sağlanacak, bu doğrultuda önümüzdeki 10 günlük süreçte konu bazlı denetimlere (uygun şekilde planlama yapılarak) ağırlık verilecek.

Faaliyetler saat 22:00’da sonlandırılacak

Evlere paket servis ve gel-al şeklindeki uygulamalar hariç olmak üzere; lokanta, restoran, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri (içkili/içkisiz ayrımı olmaksızın), kahvehane, kıraathane ve çay ocakları, berber, kuaför, güzellik merkezi gibi işyerleri, nikah/düğün salonları, halı sahalar ve spor salonları, internet kafeler/salonlar ve elektronik oyun yerleri, bilardo salonları ve lunaparklar, tiyatro, sinema ve konser salonları, yüzme havuzu, hamam, kaplıca, sauna vb. yerlerin, en geç saat 22:00’da kapanmaları sağlanacak.

Esnek Çalışma yöntemlerinden yararlanılacak

Başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere tüm özel sektör (sanayi tesisleri dahil) kuruluşlarında (uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma gibi) esnek çalışma yöntemlerinden azami düzeyde yararlanılması sağlanacak.

Bilgilendirme ve Bilinçlendirmeye ağırlık verilecek

Vatandaşların bu süreçte kalabalık ortamlardan uzak durmaları, zorunlu haller dışında hane halkı dışındaki kişilerle temas edilmemesi ve ev ziyaretlerinden kaçınmaları konularında bilgilendirici/bilinçlendirici faaliyetlere ağırlık verilecek.

Uymayanlara idari işlem yapılacak

Alınan karara uymayanlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
-6°
açık