banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

ÇOCUKLAR SANAT VE SPORA YÖNLENDİRİLİYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren mobil ekipler; çocukların sağlıklı gelişimlerini desteklemek amacıyla okullarla iletişime geçerek risk grubunda olduğunu belirledikleri 7 bin 156 çocuğu sanatsal, sportif ve sosyal faaliyetlere yönlendirdi.

GÜNDEM 28.01.2022, 00:07 27.01.2022, 17:41 Haber Merkezi
500
ÇOCUKLAR SANAT VE SPORA YÖNLENDİRİLİYOR
banner12

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamaya göre; İl Müdürlüklerinde oluşturulan mobil ekipler; farklı risk gruplarındaki çocukları korumaya yönelik tespit ve müdahale çalışmalarının yanı sıra gereklilik tespit edilen çocukları bulundukları yerde izleme faaliyetleri de gerçekleştiriyor. Ekipler bu kapsamda; alan taramaları, çocuklarla mesleki çalışmalar, hane ve eğitim kurumlarına yönelik ziyaretler ile ailelere yönelik rehberlik faaliyetleri sürdürüyor.

Tüm illerde bulunan toplam 657 mobil ekiple uygulanan tespit, koruma ve önlemeye yönelik izleme ve sosyal hizmet müdahale çalışmaları sonucunda, farklı risk gruplarından 153 bin çocuğa ulaşıldı ve 39 bin 500’e yakın aile ziyareti gerçekleştirildi.

Mobil ekip hizmetinin en önemli ayağını ise okullarda yürütülen çalışmalar oluşturuyor. İllerde en az iki sosyal çalışma görevlisinin bulunduğu mobil ekipler, Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde okullarla eşleştiriliyor. Okullarda rehberlik servisi, okul yönetimi ve öğretmenlerle temasa geçen mobil ekip, okula devamsızlığı olan ve desteğe gereksinim duyan çocukların ihtiyaçlarının belirlenmesi için çocuklar ve ailelerle de görüşüyor. Ailelerle yapılan görüşmeler sonrası çocuğun ve ailenin ihtiyaçları tespit ediliyor. Tedbirlerle desteklenen çocuklar, aile ve okul ortamında izleniyor. En az 10 okulla eşleştirilen her mobil ekip, çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeni okullarda çalışmalarına devam ediyor.

7 binden fazla çocuk sanat ve spora yönlendirildi

Türkiye genelindeki 657 mobil ekipten 262’si çocuklara yönelik çalışmalar için okullarda görev yapıyor. Bugüne kadar 12 bin 478 okulla eşleşen mobil ekiplerce bu okullara yaklaşık 9 bin 219 ziyaret gerçekleştirildi. Yapılan okul ve aile ziyaretlerinde; 30 bin 258’i çocuklarla olmak üzere yaklaşık 71 bin 681 görüşme yapıldı ve sonuç olarak 7 bin 156 çocuk; sanatsal, sportif ve sosyal faaliyetlere yönlendirildi. 4 bin 693 çocuk ise Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti kapsamına alındı.

Ayrıca 13 bin 798 ailenin ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, İŞKUR, il sağlık müdürlükleri, yerel yönetimler gibi kamu kurum ve kuruluşlarına yönlendirme yapıldığı da öğrenildi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
18
az bulutlu