banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

BİNLERCE ÇOCUĞU SOKAKTAN KURTARDILAR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki mobil ekipler; sokakta çalıştırılan, dilendirilen ve eğitim hayatına katılamayan 21 bin 713 çocuğun bu ortamdan kurtarılmasını sağladı.

GÜNDEM 20.10.2020, 00:09 19.10.2020, 17:50 Haber Merkezi
799
BİNLERCE ÇOCUĞU SOKAKTAN KURTARDILAR
banner12

Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı çerçevesinde, “Çocuk İşçiliğine Sıfır Tolerans” ilkesiyle yürütülen çalışmalar kapsamında, mobil ekip sayısını son 2 yılda 139'a çıkaran Bakanlık; özellikle dezavantajlı bölgelerde sokakta çalıştırılan ve dilendirilen çocuklar ile okul devamsızlığı olan, ihmal veya istismara uğrama ve suça yönelme gibi riskleri bulunan binlerce çocuğun yaşamına dokundu.

Uzmanlardan oluşan ekiplerin 81 ilin sokaklarında yürüttüğü çalışmalarla bugüne kadar toplam 21 bin 713 çocuğa ulaşılırken; çocuklar ve aileleri, kendilerine uygun sosyal hizmet modelleriyle buluşturuldu. Mobil ekiplerin çalışmaları sonucunda, ağırlıklı olarak maddi imkansızlıklar nedeniyle sokaklarda çalışmaya itilen ve bu nedenle eğitim hayatları sekteye uğrayan çocukların Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetinden yararlanması sağlandı. Bu çerçevede; toplam 5 bin 877 aileye, çocuklarını düzenli olarak okula göndermeleri ve sokakta çalıştırmamaları koşuluyla SED hizmeti verilmeye başlandı. Çocukların yanı sıra ailelerinin de sağlık, eğitim ve sosyal hizmetlerden yararlanabilmesine imkan tanındı.

Ayrıca, eğitim çağını tamamlayan çocukların mesleki eğitime yönlendirilmesi, madde bağımlılığı bulunanların tedavilerinin yapılması, çocukların sokaktan çekilerek psikososyal destek hizmetlerinden yararlandırılması amacıyla toplam 13 bin 129 çocuğun ailesine rehberlik hizmeti verilmesi sağlandı.

Bin 836 çocuk okula döndü, risk altındaki 504 çocuk koruma altına alındı

Yapılan çalışmalar sonucunda; eğitim çağında olan ama sokakta çalıştırıldığı için okula devam etmediği saptanan bin 836 çocuk okuluna döndürüldü. Çocuklar ve ailelerine yönelik incelemeler kapsamında, ekonomik yoksunluğun haricinde farklı risklerle karşı karşıya olduğu tespit edilen 504 çocuk, Bakanlığa bağlı kuruluşlarda koruma ve bakım altına alındı.

Yapılan takipler sonucunda 891 çocuğun ailesi hakkında ise adli işlem başlatıldı.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
23
açık