banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

“BENİ FARK ET”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliğinde başlatılan “Beni Fark Et” Projesi kapsamında korunma ve bakım altında yetişen çocuklara uygulanan otizm taraması ile otizmli çocukların erken dönemde fark edilip uygun eğitim, tedavi ve rehabilitasyona yönlendirilmeleri hedefleniyor.

GÜNDEM 23.10.2021, 00:05 22.10.2021, 18:07 Haber Merkezi
518
“BENİ FARK ET”
banner12

Bakanlığa bağlı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri ile Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlükleri ve Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliğiyle başlatılan proje çerçevesinde, Ankara Çocuk Evlerinde çalışan 164 sağlık ve bakım personeline otizm spektrum bozuklukları ve gelişimsel bozukluklar konusunda eğitim verildi. Personel eğitiminin tamamlanmasının ardından, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan gönüllü doktorlar tarafından yürütülen proje kapsamında, ilk etapta Ankara'da devlet korumasındaki 18 aylıktan 6 yaşına kadar çocukların otizm taramalarına başlandı. Taramalar sonucunda, otizm tanısı alan ya da otizm konusunda riskli bulunan çocukların takibi, proje sorumlusu hekimler tarafından yapılacak.

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre; Ankara’da devlet korumasında yetişen çocuklara yapılan taramaların Ekim ayı sonuna kadar tamamlanmasının ardından proje ülke genelinde yaygınlaştırılarak Çocuk Evleri ve Çocuk Evleri Sitelerinde kalan tüm çocukları kapsayacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
22
açık
.foorer