banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

banner35

banner46

BASININ MİSYONU VE SORUNLARI

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) 24. Başkanlar Kurulu toplantısı, Konya’da yapıldı.

GÜNDEM 16.05.2022, 00:09 15.05.2022, 16:46 Haber Merkezi
249
BASININ MİSYONU VE SORUNLARI
banner12

Basının sorunlarının tartışıldığı TGK 24. Başkanlar Kurulu Toplantısına; Konya Valisi Vahdettin Özkan, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Anadolu Gazeteciler Federasyonu (ANAGF) Genel Başkanı Sefa Özdemir, Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (DGF) Genel Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Genel Başkanı Gaye Coşkun, Ege Gazeteciler Federasyonu (EGF) Genel Başkanı Cem Kaytan, Güney Doğu Gazeteciler Federasyonu (GDGF) Genel Başkanı Mehmet Çelik, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGF) Genel Başkanı Adem Alemdar, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu (KGF) Genel Başkanı Erdoğan Erişen, Marmara Gazeteciler Federasyonu (MGF) Genel Başkanı Ramazan Demir ve 86 Gazeteciler Cemiyetinin Başkan ve Temsilcileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir; “Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun kuruluşundan bu yana, Konya olarak çok ciddi katkılar sağladık. Biz de Genel Başkanımız Nuri Kolaylı ile birlikte teşkilatlarımızın kurulmasında ve bu yapının büyümesinde Konya olarak elimizden gelen gayreti gösterdik. Ben bu toplantının; meslektaşlarımızın Konya’yı tanımaları ve sorunlarımızın konuşulup tartışılması açısından faydalı olacağı kanaatindeyim” dedi.

TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı da konuşmasında; “Burada mesleğimizin sorunları ve dayanışma için bir arada bulunuyoruz. Mesleğimizin çok fazla sorunu var. Bizim acil olarak meslek yasamıza ihtiyacımız var. Yoldan geçen herhangi biri, hiçbir eğitimi olmadan eline bir cep telefonu verilerek gönderildiğinde “ben gazeteciyim” diyebiliyor, gazeteci kimliği kazanabiliyor. Bunun düzene girmesi için bir çalışma yapıyoruz. Meslek yasasının hazırlanması için bir kıvılcım yaktık. İnternet yasası sorunumuz var. Aylardır Meclis’e geldi, gelecek deniliyor ancak henüz gelmedi. Basın kartı ve yıpranma hakkı konusunda sorunlarımız var. Basın İlan Kurumu ile ilgili ve basın ilanlarıyla ilgili sorunlarımız var. Anadolu’daki gazetelerin en önemli can damarlarından biri olan basın ilan konusu, çok kanayan bir yara. Bunu da Basın İlan Kurulu’nda görev alan sevgili meslektaşlarımla birlikte burada tüm detaylarıyla tartışacağız, arkadaşlarımızın sorularını yanıtlayacağız. Sonuç bildirgesiyle de tartışmalarımızı kamuoyuna duyuracağız” ifadelerine yer verdi.

Bilgi edinme hakkının Anayasal ve temel özgürlüklerden birisi olduğuna vurgu yapan Konya Valisi Vahdettin Özkan ise yaptığı konuşmada; “Aslında çok dinamik bir süreç; algılar değişiyor, toplum değişiyor, beklentiler değişiyor. Hal böyle olunca sosyolojik olarak toplumun bütün kurumları insanların ve toplumların ihtiyaçlarına göre bir refleks hissediyor. Tabiatıyla tek bir alanı değil, multidisipliner bütün alanlarla, bütün sektörlerle, insanlarla alakadar olan basın gibi bir kurumun hem organizasyonu hem meslek kuruluşları hem muhtevası hem basına ilişkin toplumsal beklentiler de çok dinamik bir süreçle muhatap. Bu hep böyle olmuştur, tartışılmıştır. Bugün de böyle, yarın da böyle olacak. Esas olan toplum olarak, meslek mensupları olarak hep beraber bu dinamizm içinde meslek kuruluşlarının misyonu ne olmalı? Basının misyonu nedir? Bu tartışmalar içinde kamu yararını esas alarak, toplumsal menfaatleri gözeterek daha kurumsal bir yapıya büründürülmesi önemli. Bu yönüyle de böylesine güzel bir netice verecek bu toplantının burada yapılıyor olması, ilimiz açısından da bir zenginliktir” dedi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
16
açık