banner8

banner9

banner28

banner10

BAKANLIKTAN “NÖBET” YAZISI

Sağlık Bakanlığı, 81 İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderdiği “Uzmanlık Eğitimi Görenlerin Nöbet Hizmetleri” başlıklı yazı ile eğitim ve araştırma hastanelerinde eğitim gören uzmanlık öğrencilerinin çalışma şartları ve nöbet hizmetlerinin dikkatle takip edilmesini istedi.

GÜNDEM 03.11.2021, 00:12 02.11.2021, 18:13 Haber Merkezi
1170
BAKANLIKTAN “NÖBET” YAZISI
banner12

Nöbet saatleri; Ankara’da nöbet dönüşü geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Asistan Doktor Rümeysa Berin Şen’in kesintisiz 36 saat nöbet tuttuğu ve kazaya bu durumun neden olduğu iddiası ile gündeme gelmişti. Ankara Şehir Hastanesi ise açıklamasında; asistan doktorun bir gece normal nöbet tuttuğu ve ertesi sabah nöbet bitiminde hastaneden ayrılıp evine giderken elim kazanın gerçekleştiği bilgisine yer vermişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla İl Sağlık Müdürlüklerine gönderilen yazıda; eğitim ve araştırma hastanelerinde eğitim gören uzmanlık öğrencilerinin çalışma şartları ve nöbetlerinin dikkatle takip edilmesi gerektiği hatırlatılarak, iş yükü dağılımında alışkanlıklar yerine kurallara hakkaniyetli bağlılık için azami hassasiyetin gösterilmesi istendi.

Bakanlığın konuya ilişkin yazısı şöyle:

“Bilindiği üzere yataklı tedavi kurumlarımızda hizmetlerin günün 24 saati kesintisiz yürütülmesi esastır. Sağlık hizmetlerinde sürekliliğin sağlanması amacıyla normal çalışma saatleri dışındaki hizmetler personel sayısı ve hizmetin niteliği de dikkate alınarak, vardiya veya nöbet şeklinde yürütülür. Fakat hekimlik; nitelikli emek, yüksek dikkat gerektiren bir meslek olduğu için çalışma saatlerinde insanı fiziken, ruhen zorlayan uygulamalardan kaçınılması gerekir.

Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’nin 41'inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde ‘Nöbet hizmetleri, yataklı tedavi kurumlarının tiplerine, yatak ve personel kadrosuna, yer ve önemine, faaliyetinin çokluğuna göre ayrı ayrı hükümlere tabidir’ hükmü ile hemen ardından (e) bendinde ‘Gece nöbeti tutanlara ertesi gün görev verilmez’ hükmü yer almaktadır. Mecburiyetler dışında yoruma açık değildir.

Bakanlığımıza bağlı eğitim ve araştırma hastanelerindeki uzmanlık öğrencilerinin eğitime alınması, çalışma usul ve esasları 26.04.2014 tarihli ve 28983 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’ kapsamında yürütülmektedir. Uzmanlık eğitimi görenlerin nöbet hizmetleri, bu yönetmeliğin 11’inci maddesinin beşinci fıkrasında ‘Uzmanlık öğrencilerinin nöbet uygulaması üç günde birden daha sık olmayacak şekilde düzenlenir’ hükmü ile belirlenmiştir.

Bakanlığımızın 21.10.2016 tarihli ve E.02-4523 (2016/19) sayılı Genelgesinin 3’üncü maddesinde de bu hususa özen gösterilmesine dikkat çekilmiştir. Bu çerçevede ilinizin Bakanlığımıza bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde eğitim gören uzmanlık öğrencilerinin çalışma şartları ve nöbet hizmetlerinin yukarıda anılan mevzuat hükümleri çerçevesinde yürütülmesi, iş yükü dağılımında alışkanlıklar yerine kurallara hakkaniyetli bağlılık için azami hassasiyetin gösterilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
13
parçalı bulutlu