banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

BAKANLIK BOĞULMA VAKALARINA KARŞI VALİLİKLERİ UYARDI

İçişleri Bakanlığı; 2022 yılında meydana gelen 476 suda boğulma olayında 244 kişin hayatını kaybetmesi, 287 kişinin kurtarılması üzerine 81 İl Valiliğine “Suda Boğulma Olaylarının Önlenmesine Yönelik Alınacak Tedbirler” konulu bir Genelge gönderdi.

GÜNDEM 27.07.2022, 00:06 26.07.2022, 17:05 Haber Merkezi
2788
BAKANLIK BOĞULMA VAKALARINA KARŞI VALİLİKLERİ UYARDI
banner12

İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin sağlanmasının, önleyici kolluk yetkisi olan valinin ödev ve görevlerinden olduğu hatırlatılan Genelgede, boğulma olaylarının önüne geçilmesi için alınması istenen tedbirler, şu şekilde sıralandı:

*Bazı su alanlarında yüzmeye müsaade edilmeyecek: Sağlık, güvenlik ve sosyal donatılar açısından yeterli görülen, can güvenliği riski taşımayan deniz, göl, gölet vb. yüzülebilir yerler, her yıl Mart ayının sonuna kadar “yüzme alanı” olarak belirlenecek ve kamuoyuna duyurulacak. Bu alanların dışında kalan deniz, göl, gölet, baraj, sulama kanalı, akarsu, sulama ve hayvan içme suyu göletleri, sel kapanı, regülatör, su iletimi, deşarj veya taşkın kontrol kanalı vb. alanlarda suya girilmesine kesinlikle müsaade edilmeyecek ve bu alanlara yönelik ilave tedbirler planlanacak.

*Çeken akıntı yerleri ikaz dubalarıyla işaretlenecek: Sahillerde çeken akıntı üreten yerlerin tespiti yapılacak ve bu bölgeler ikaz dubalarıyla işaretlenecek. Boğulma olaylarının yaşandığı deniz, göl, gölet, akarsu, su kanalı vb. alanlarda ve kontrolsüz plajlarda, suya girilmesinin can güvenliği açısından tehlike arz ettiğini belirten işaret ve ikaz levhaları konulacak ve bu alanlara yönelik ilave tedbirler planlanacak. Yüzme alanlarında yüzme sınırları (kıyıdan itibaren 200 metreye kadar) yüzer donanımlarla işaretlenecek ve bu alanlarda yüzme sınırlarını gösteren uyarıcı levhaların bulundurulacak.  

*Uyarıcı afişlerle vatandaşlar bilgilendirilecek: İnsan sağlığı ve can güvenliği açısından yüzmeye uygun olmayan alanlar konusunda vatandaşlar ve turistlerin bilgilendirilmesi amacıyla otobüs durakları, otogarlar, sahil şeritleri ve plaj gibi yerlere ilan panolarına uyarıcı afişler asılacak. DSİ tarafından işletilen veya çeşitli kurum ve kuruluşlara devredilen tesislerin çevresinde, insan geçişinin engellenmesi amacıyla fiziki güvenlik tedbirleri alınacak.

*İlk yardım kabini oluşturulacak: Sahil kesiminde devriye/denetim faaliyeti icra eden kolluk/belediye personeline ilk yardım eğitimi verilecek, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’ndan belgeli cankurtaran görevlendirilecek. Yüzme alanlarında ilk yardım kabini/odası oluşturulacak, gerekli personel/malzeme desteği sağlanacak. Bu alanlarda her türlü su ürünleri avcılığı yasaklanacak.

*Denetimler artırılacak: Bölgesel turizm sezonları süresince, özellikle kontrolsüz sahillerde ve çevresinde, yoğun saatler arasında denetimler artırılacak. Cankurtaranın olmadığı veya denize girmenin tehlikeli ve yasak olduğu durumlarda cankurtaran istasyonlarına kırmızı flama çekilip sınır flamaları kaldırılarak, cankurtaranın olmadığı ve denize girmenin tehlikeli ve yasak olduğu anons sisteminden duyurulacak.

*Bilgilendirme faaliyetlerine ağırlık verilecek: Okullarda “Çeken Akıntı”, sulama kanallarında, barajlarda ve insan sağlığı ile can güvenliği açısından yüzmeye uygun olmayan yerlerde suya girilmesinin tehlikeleri hakkında eğitimler verilecek. Üniversiteler ve diğer paydaş kurum/kuruluşlar aracılığıyla kamuoyunda farkındalığı artırıcı panel, seminer, sempozyum, çalıştay vb. etkinlikler düzenlenecek.

Turizm merkezleri başta olmak üzere yoğun olarak denize girilen yerlerde; “Boyunuzu Geçebilir”, “Çeken Akıntı”, “Alkollü Şekilde Denize Girmek Risklidir”, “Yüzme Bilmeden Denize Girmek Tehlikelidir”, “Kayalıklardan Atlamak Hayati Tehlike Taşır” gibi uyarıcı ibareler içeren broşürler dağıtılacak. İl/ilçelerde paydaş kurum/kuruluşlarla işbirliği içerisinde yüzme kursları/programları düzenlenecek, isteklilere cankurtaranlık eğitimi verilecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
31
açık