banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

ASKERLİK VE BEDELLİ ASKERLİK YERLERİ AÇIKLANDI

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; Ocak-Şubat-Mart 2021 Döneminde Sevke Tabi Yedek Subay, Yedek Astsubay, Erbaş/Erler İle 2021 Yılında Bedelli Askerlik Statüsünde Silahaltına Alınacak Yükümlülerin Sınıflandırma Sonuçları, kamuoyu ile paylaşıldı.

GÜNDEM 23.01.2021, 00:08 22.01.2021, 17:21 Haber Merkezi
904
ASKERLİK VE BEDELLİ ASKERLİK YERLERİ AÇIKLANDI
banner12

2021 yılının ilk 3 ayında sevke tabi olanlar ile askerliğini bedelli olarak yapacak yükümlülere dair açıklamanın detayları şöyle:  

“Şubat 2021 sınıflandırma döneminde silahaltına alınacak yedek subay aday adayı, yedek astsubay aday adayı ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerin askerlik hizmeti tercihi, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.

*Şubat 2021 sınıflandırma dönemi Sınıflandırma Nitelik Listesine; yedek subay aday adayı, yedek astsubay aday adayı ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerden; 30 Kasım 2020 (dahil) tarihine kadar yoklamasını yaptıran, erken sevk isteğinde bulunan ve askerlik hizmeti ile celp tercihini yaptıranlardan celp tercihlerine göre başvurusu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı dikkate alınarak kabul edilenler, erteleme ile dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar alınacaktır.

*Şubat 2021 sınıflandırma döneminde silahaltına alınmak isteyen yükümlülerin, 30 Kasım
2020 (dahil) tarihine kadar yoklama ve askerlik hizmeti ile celp tercihini e-Devletten veya en yakın askerlik şubesine müracaat ederek yaptırmaları gerekmektedir. Yoklamasını yaptırdıkları halde askerlik hizmeti ile celp tercihini yapmayanlar mevcut bilgilerine ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacına göre sınıflandırma işlemine tabi tutulacaklardır. Seçim ve sınıflandırma sonuçları 22 Ocak 2021 tarihinde e-Devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır.

*Yedek subay/astsubay adaylığına ayrılmış yükümlülerden tabi oldukları celp ve sevk döneminde sınıf okulu ve eğitim merkezindeki eğitimin üçte birine katılmayanlar (daha önceki sınıflandırma dönemlerinde sınıflandırılanlar dahil) er statüsünde askere sevk edileceklerdir. (TSK’nın ihtiyaç duyduğu sınıf ve meslekler hariç).

Sevk Tarihleri

Yedek Subay/Astsubay Adayları, Erbaş/Er (1‘inci Grup) sevk tarihleri: 26, 27, 28 Ocak 2021,

Kovid-19 Testinin Yapılacağı ve Sevk Belgesinin Alınacağı Tarihler: 26, 27, 28 Ocak 2021,

Erbaş/Er (2'nci Grup) sevk tarihleri: 22, 23, 24 Şubat 2021,

Kovid-19 Testinin Yapılacağı ve Sevk Belgesinin Alınacağı Tarihler: 22, 23, 24 Şubat 2021,

Erbaş/Er (3ncü Grup) sevk tarihleri: 22, 23, 24 Mart 2021,

Kovid-19 Testinin Yapılacağı ve Sevk Belgesinin Alınacağı Tarihler: 22, 23, 24 Mart 2021.

Kovid-19 Testleri

Yükümlüler, sevk belgesinin alınabileceği tarihlerde; e-Devlet’ten “Kovid-19” anketini dolduracak ve sonrasında yönlendirildikleri sağlık kuruluşlarında “Kovid-19” testlerini yaptıracaklardır. Test sonucu pozitif çıkanlar veya temaslı listesinde yer alanlar ile test sonucu tarihini takip eden 3 günlük süre içerisinde sevk evrakını almayanlar ve test sonucu (negatif olsa dahi) çıkmayan yükümlüler müteakip celp ve sevk döneminde sevke tabi tutulacaklar, ancak; sevk tarihleri içerisinde test yaptırmasına rağmen sevk tarihinden sonraki iki gün içerisinde test sonucunun negatif olduğu tespit edilen sadece er statüsündeki yükümlüler askerlik şubesi başkanlıklarınca birliklerine sevk edileceklerdir.

Test sonucu Kovid-19 tanısı ve şüphesi bulunmayanlar sevk belgelerini e-Devlet’ten alabilecekler, sevk belgesini alanlar birliğine katılıncaya kadar Kovid-19 kapsamında devlet kurumları tarafından duyurulan tüm tedbirlere uyacaklardır. Asker eğlencesi, uğurlaması vb. faaliyetler icra edilmeyecektir.

Sağlık kuruluşlarında gerekli testleri yaptırmayanlar askere sevk edilmeyecek ve haklarında bakaya işlemi yapılacak, Kovid-19 salgını nedeniyle bulaşma riskini ortadan kaldırmak ve teması en aza indirmek maksadıyla sevk sürecindeki tüm işlemler e-Devlet’ten gerçekleştirilecek, zorunlu durumlar dışında askerlik şubelerinde işlem yapılmayacaktır. 

Yol ve iaşe bedeli

Yükümlülere, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği arası esas alınarak yol ve iaşe bedeli ödenecektir. Yükümlüler kendilerine yapılan ödemeleri kimlik belgeleri ile PTT şubelerinden veya PTT kartı ile PttMatiklerden alabilecekler, sevk belgesini almayanlar ile aldığı halde sevk edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayanlar bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.

Yükümlüler, 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereğince tebliğ mahiyetinde olan duyurunun metnine https://asal.msb.gov.tr internet adresinden ve TRT teleteksten ulaşabilirler.” (İHA)

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
25
açık