banner8

banner9

banner28

banner10

ARAŞTIRILMAYA DEĞER!

Akşehir’in Gölçayır Mahallesi Akarözü mevkiinde bulunan ve sondajları 1990 yılında yapılmış olan artezyen kuyularından metan gazı çıkışı olduğuna dair görüntüler; yöre halkı arasında, deprem habercisi olabileceği yönünde endişeler yaşanmasına neden oluyor.

GÜNDEM 14.09.2020, 00:15 Haber Merkezi
52232
ARAŞTIRILMAYA DEĞER!
banner12

Gazetemizin köşe yazarlarından Dursun Solmaz tarafından kaydedilen görüntülerde; kuyulardan metan gazı çıkışı olduğu, gazın yakılmasıyla net bir şekilde izlenebiliyor. Solmaz’ın aktardığına göre; geçmişte yaşanan Kütahya ve Sultandağı-Akşehir depremleri öncesinde kuyularda su seviyesinde artış ve kuvvetli metan gazı çıkışına şahit olunmuş. Yöre halkının talebi üzerine, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) yetkilileri de bölgeye gelerek incelemelerde bulunmuş.

Metan gazı çıkışındaki bu hareketliliğin deprem habercisi olabileceği yönünde değerlendirmeler olduğunu hatırlatan vatandaşlar; Akşehir’in birinci derece deprem bölgesi olması gerçeğinden hareketle bu ihtimalin yetkililer tarafından göz önünde bulundurulmasını istiyor.

Bölgede yaşayanlar; metan gazı çıkışının kuvvetlenmiş olması nedeniyle duydukları endişeyi aktarırken, ülke genelinde sahada önemli çalışmalar yapan yer bilimcilerin de yaşanan gelişmelerle ilgilenerek incelemelerde bulunmasını talep ediyor.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
8
parçalı bulutlu