banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

AKŞEHİR’E HAYIRLI OLSUN

Akşehir Dudu Kadın Çarşısı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katılımıyla resmi olarak açıldı.

GÜNDEM 28.06.2021, 19:33 28.06.2021, 19:44 Haber Merkezi
2960
AKŞEHİR’E HAYIRLI OLSUN
banner12

Bakan Murat Kurum, Konya’daki temaslarına Çeltik ilçesini ziyaret ederek başladı. Belediye Başkanı Ali Meşe ile ilçede yapılan yatırımlara ilişkin bilgi alışverişinde bulunan Kurum, yapımı devam eden Yeni Sanayi Sitesinin inşaat alanında incelemelerde bulunmasının ardından esnafları ziyaret etti. Daha sonra Yunak’a geçen ve Belediye Başkanı Ali Konak ile birlikte Toplu Konut İdaresi (TOKİ) konutlarını gezen Çevre ve Şehircilik Bakanı, burada da esnaflarla bir araya geldi.

Dudu Kadın Çarşısı’nın açılışı için geldiği Akşehir’de Bakan Kurum’u karşılayan minik öğrencilerin çiçek takdim etmelerinin ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan açılış törenine; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük, Akşehir kaymakamı Ahmet Sait Kurnaz, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, çevre ilçelerin belediye başkanları, askeri ve mülki erkan, AK Parti Konya İl Yönetimi, siyasi parti ve STK temsilcileri ile Dudu Kadın Çarşısı mülk sahipleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende ilk konuşmayı yapan Belediye Başkanı Salih Akkaya, çarşının yapım sürecine ilişkin bilgi verirken, Bakan Kurum’dan Akşehir için 3 isteği olduğunu belirterek, şehrimiz adına taleplerini şu şekilde sıraladı:

*Akşehir’de deprem riski nedeniyle yenilenmesi gereken yapıların bulunduğu alanda, kamulaştırma imkanı olmaması sebebiyle kentsel dönüşüm uygulanması için Bakanlığa yapılan başvurunun takibi ve onayı konusunda destek vermesi.

*Cumhuriyet Meydanı’na cephesi olan binaların cephe iyileştirmesi projesinin 5 milyon liralık bölümünün, Millet Bahçesi’nden ayrılan restorasyon çalışmalarına dair bütçe içerisinden hibe şeklinde kullandırılması.

*Arıtma su ile beslenmeye başlanmasına rağmen Akşehir Gölü’nün yeterli su tutamaması nedeniyle mikro klimanın etkilenmesi sonucu Akşehir Kirazının aromasının değişmesi riskini ortadan kaldırmak amacıyla Bakanlığın, Salda Gölü örneğinde olduğu gibi destek vermesi.

Akkaya’nın ardından konuşmalarını yapan İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem ve Konya Valisi Vahdettin Özkan da Dudu Kadın Çarşısı’nın geleneksel motiflere sahip modern bir yapı olarak Akşehir’e kazandırılmasının önemine değindiler.

Son olarak söz alan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çarşının mimari açıdan Batı Cephesi Karargah Müzesi, Tarihi Arasta Çarşısı ve Kentsel Sit Alanı ile bütünlük sağlayacağını söyledi. Çarşıda, yaklaşık 5 bin metrekarelik alan üzerinde 48 büro, 28 dükkan, 13 mağaza, bir kafeterya, 80 araç kapasiteli otopark ve mescit bulunduğunu hatırlatan Bakan Murat Kurum; “Projemiz, bölgenin ihtiyacı olan alışveriş ve otopark ihtiyaçlarını karşılaması noktasında da son derece önemli. İnşallah esnafımız bu çarşımızda daha güzel, daha iyi bir ortamda çalışma imkanına kavuşacak. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Kurdelenin kesilmesi ve tapu dağıtımı sonrasında Başkan Akkaya, Bakan Kurum’a tarihi Gazi Okulu binasının maketini hediye etti. Daha sonra esnaf ziyaretlerinde bulunan Bakan Kurum ve beraberindekiler, Rüştü Bey İş Hanı’nda da incelemelerde bulunarak yorgunluk kahvesi içtiler. Program, Akşehir Belediyesi Kiraz Bahçesinin gezilmesiyle sona erdi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
26
parçalı az bulutlu