banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

AKADEMİK ILGIN'I GEZDİ

Akşehir Aktif Dağcılık Eğitim Merkezi İhtisas Spor Kulübü (AKADEMİK) üyeleri geçtiğimiz hafta sonu Ilgın’ın tarih kokan yerlerini gezdi.

GÜNDEM 04.02.2014, 00:01 04.02.2014, 00:01
13
AKADEMİK ILGIN'I GEZDİ
banner12
Akşehir Aktif Dağcılık Eğitim Merkezi İhtisas Spor Kulübü (AKADEMİK) üyeleri geçtiğimiz hafta sonu Ilgın’ın tarih kokan yerlerini gezdi.


AKADEMİK’in facebook sayfasından yapılan gezi ile ilgili şu bilgilere yer verildi:


 


“02.02.2014 tarihin de Ilgın’da tarihe akan ekibimiz soğuğun yanında mutlu anlar yaşadı. Saat 07:00’da Anıt Alanına AFDOS Kulübümüzden (Afyon’dan) 4 sporcu Afyon Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi Mitat Şener, AKADEMİK Kulübümüzden 13 sporcu ve Ilgın’dan 12 doğa sever ile 30 kişilik ekip önce Ilgın Çavuşcugöle, sonrasında Tekeler Köyüne geçilip Hitit Dönemi devasa su toplama havuzu olan Yalburt Harabelerine ulaşıldı. Ekip heykel imalathanesi olan kuyuda arkeolog Muzaffer Bey ve Tarih Öğretmenimiz Şaban hocanın bilgileri aktarması gezimize anlam kattı. Ilgın çıkışındaki Göstere köyü sınırları içerisindeki MS. 150. yılda erken Hıristiyanlık dönemine ait Yeraltı şehrine geçildi. Giriş ve odalar arası geçişlerde darlık olması sonrasında devasa odaların içerisinde hayretler yaşansa da traktörün arka teker büyüklüğündeki değirmen taşının oda içerisine nasıl konulduğu da şaşırtıcıydı. Birbirine ekli labirent şeklindeki oda geçişlerin de kaybolmamak için zaman zaman orada ki iplerle ve tepe lambaları yardımıyla kaybolmamak için ekip birlikte hareket etti. En son olarak Lala Mustafa Paşa Külliyesine (kapalı çarşı) geçilip Mimar Sinan eserlerini görme şansı yakalayan ekip Bedesten’de ekibe özel olarak ayrılan odada çaylar içilipp tekrar Akşehir’e hareket edildi.


 


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
-8
sisli