banner8

banner9

banner28

banner10

70 YERALTI MADEN İŞLETMESİ BAŞVURDU

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen “Özellikle Madencilik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi” MİSGEP kapsamında hayata geçirilen Finansal Destek ve Rehberlik Programı’nın faydalanıcıları belirlendi.

GÜNDEM 21.04.2021, 00:06 20.04.2021, 16:54 Haber Merkezi
676
70 YERALTI MADEN İŞLETMESİ BAŞVURDU
banner12

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden paylaşılan açıklamaya göre; işletmelerin yoğun ilgi gösterdiği programda, Zonguldak’tan Mersin’e, Çanakkale’den Hakkari’ye 26 farklı ilde kömür veya metal cevheri üreten 70 yeraltı maden işletmesi, bu destekten yararlanmaya hak kazandı.

İş sağlığı ve güvenliği alanında verilecek desteğin; hem finansal destek modelini hem de kurumsal kapasitenin geliştirilmesini sağlayacak rehberlik desteğini içerek şekilde tasarlandığı belirtildi. Sürekli yeni risklere açık olan sektöre, 24 ay boyunca saha ziyaretleri ile verilecek rehberlik desteği kapsamında; işyerlerinin risk değerlendirmesi, acil durum planları, yeraltı maden ocağının 3 boyutlu modellenmesi, havalandırma planlarının yazılım üzerinden modellenmesi, iş kazası ve ramak kala olaylara dair raporlama ve kök neden analizi prosedürlerinin geliştirilmesi gibi teknik çalışmalar için bilgi ve deneyim aktarımının sağlanması hedefleniyor. Destek ayrıca, 10 bin çalışanın sağlık taramalarının yapılmasını ve tiyatro yolu ile eğitimlerini de içeriyor.

Program çerçevesinde sağlanacak finansal destekler kapsamında; yeraltı maden işletmelerinin bu dönemde görevlendirecekleri İSG profesyoneli ücretleri, tahlisiye eğitim bedelleri ve KOBİ’lere özgü İSG Yönetim Sistemi Standardının 15 işyerine entegrasyon masrafları karşılanıyor.

 

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
15
açık