banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI KUTLU OLSUN

24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle Basın Yayın ve Enformasyon (BYEGM) Konya İl Müdürü Abdurrahman Fidancı ve Konya Basın Konseyi Başkanı Mustafa Tatlısu birer kutlama mesajı yayınladılar.

GÜNDEM 24.07.2018, 08:04 24.07.2018, 08:04
5
24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI KUTLU OLSUN
banner12
24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle Basın Yayın ve Enformasyon (BYEGM) Konya İl Müdürü Abdurrahman Fidancı ve Konya Basın Konseyi Başkanı Mustafa Tatlısu birer kutlama mesajı yayınladılar.


Basın Yayın ve Enformasyon’dan Basın Bayramı MesajıHerkesin, bilgi edinme, haber alma, özgür düşünme, ifade ve serbest eleştiri hakkına sahip olduğunun altını çizen Fidancı, mesajında şunları kaydetti:  “İletişim özgürlüğünün temel yapı taşlarını oluşturan bu haklar, özgürlükçü, demokratik hukuk sistemi ile yönetilen ülkemizde anayasal güvence altına alınmıştır. Düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanılmasının başlıca yolu olan basın ve yayın özgürlüğü de temel insan hakları arasında yer almaktadır. Basın özgürlüğü, halkın doğru haber alma, bilgi edinme hakkı adına dürüst biçimde kullanılması demektir ve bunu yaparken de gazetecinin özgürlüğünün içeriğini ve sınırlarını ise öncelikle sorumlulukları ile meslek ilkeleri belirler. Gazeteci tüm bilgi kaynaklarına serbestçe ulaşma ve kamu yaşamını belirleyen, halkı ilgilendiren tüm olayları izleme, araştırma hakkına sahiptir. Gazetecinin karşısına çıkarılacak gizlilik ve sır gibi engeller kamusal işlerde yasaya, özel işlerde açık ve ikna edici gerekçelere sahip olmalıdır.”İletişim özgürlüğünün, halkın gerçekleri öğrenme hakkının bir aracı olduğunun altını çizen Fidancı; bir millet ve devlet için doğru ve sağlıklı bilgiye zamanında ulaşmanın hayati bir ihtiyaç olduğunu, başta ülkenin yüksek menfaatleri olmak üzere, kamu yararı gözetilerek gerçeklerin olduğu gibi bozmadan ve abartmadan kamuoyuna yansıtılmasında basın mensuplarına önemli görevler düştüğünü söyledi. Fidancı; “Basın mensuplarımızın görevlerinin ifasında karşılaştıkları sorunların çözümlenmesi noktasında, gerek mesleki eğitim çalışmalarına destek verilmesi ve gerekse kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkilerinde yeni sistemde de köprü vazifesi üstlenerek yardımcı olunması hususunda İletişim Başkanlığı olarak yeni sistemde de gerekli desteği vereceğiz.”  diyerek, basın mensuplarına çalışmalarında başarılar diledi.
‘’ANADOLU BASINI YAŞAM SORUNU İÇİNDE’’

Artan kağıt ve baskı maliyetlerinin yanı sıra teknoloji fiyatlarının aşırılığının, yerel ve bölgesel medya kuruluşlarını çok zor duruma soktuğunu vurgulayan Tatlısu; bu sorunlara vakıf olan kuruluşların çözüm üretmede geç kaldıklarını söyledi. Mustafa Tatlısu; ‘’ Anadolu basınının yaşam sorunu içinde olduğunu, Basın Bayramı vesilesiyle bir kez daha dile getirirken, tüm meslektaşlarımızın bayramını kutluyorum.’’ dedi.

 

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
14
açık