banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

“YALNIZCA SEVGİ DEĞİL, SAYGI DA BEKLİYORUZ”

Görmeyenleri Koruma Derneği Akşehir Temsilcisi Hüseyin Çığ, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle yazılı bir basın açıklaması yaptı.

ENGELSİZ YAŞAM 03.12.2020, 00:05 02.12.2020, 17:03 Haber Merkezi
382
“YALNIZCA SEVGİ DEĞİL, SAYGI DA BEKLİYORUZ”
banner12

Dünya Engelliler Günü’nün bir kutlama günü değil, engellilerin sorunlarına dikkat çekileceği ve sorunların çözümüne dair farkındalık yaratarak kamuoyu oluşturulacağı bir gün olduğunu vurgulayan Hüseyin Çığ; engelliler olarak yalnızca sevgi değil saygı da beklediklerini belirtti.

Çığ, 2020 yılında birçok haksızlığa maruz kaldıklarını iddia ettiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Mart ayında koronavirüs nedeniyle pandemi ilan edildikten sonra devlet, engellilerle ilgili tedbirleri aldı. Kamuda çalışan engelliler idari izine çıkarıldı. Sosyal yardım alan engellilere bin lira yardım yapılırken ailesinin yanında kalan engelliler bu yardımlardan yararlanamadı. 2020 yılının, Engelliler İçin Erişilebilirlik Yılı olarak ilan edilmesinden sonra erişilebilirlikle ilgili kanun ertelendi, üzüldük.

Yasayla verilmiş olan ücretsiz seyahat hakkımızı almak için eylem yapmak zorunda kaldık. Kısıtlamalar kaldırıldıktan sonra bütün sınavları yapan ÖSYM, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’nı sürekli erteledi. Mücadele ederek sınavın 15 Kasım’da olmasını sağladık. Şimdi beklentimiz, herkesi memnun edecek olan engelli atamasının yapılması. Bu yıl hiç atama yapılmadı, yaklaşık 100 bin engelli atama bekliyor.

Akşehir, engelliler için erişilebilir olsun istiyoruz. Görme engelliler için trafik ışıkları sesli sisteme geçmeli, hissedilebilir izli yollar hızla yapılmalıdır. Engelli rampalarına araç parkı engellenmelidir. Şehir içi ulaşım ücretsiz olmalıdır. Şehir içi dolmuş otobüs, kamu binalarının önünden geçmelidir. Banka ATM’leri engelli vatandaşların kullanımına uygun olmalı; bankamatikler, ortopedik engellilerin boy kısalığı ve akülü araçları göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Kamuda engelli kotası yüzde 3’ten yüzde 6’ya çıkarılmalıdır. Engellilere verilen sosyal yardımlar artırmalı, sosyal yardım bağlanırken engellinin kendi gelirine bakılmalı, gelir testi kaldırılmalıdır. Sağlık ve eğitim, engelli vatandaşlara ücretsiz olmalıdır. Engelliler siyasette yer almalı, seçilmelerinin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Engellilerle ilgili kanunlar bir an önce çıkarılmalı ve haklarımıza saygı duyulmalıdır.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
3
parçalı bulutlu