banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

“ÜÇ YIL DAHA ERTELEMEYİN!”

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı; kamuya açık tüm yaşam merkezlerinde erişilebilirlik şartlarının sağlanmasını öngören hükmün, TBMM’ye sunulan torba yasa teklifi ile ertelenmek istenmesine tepkilerini dile getirdi.

ENGELSİZ YAŞAM 14.07.2021, 00:09 13.07.2021, 19:34 Haber Merkezi
997
“ÜÇ YIL DAHA ERTELEMEYİN!”
banner12

2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Engelliler Kanunu ile kamuya açık tüm yaşam merkezlerinin, erişilebilirlik şartlarını yerine getirmesinin hem temel yasal zorunluluk ve hem de görev olarak tekrar yasalaştığını ve çalışmaların tamamlanması için 7 yıl süre tanındığını hatırlatan Özsaygı; sürenin 2012 yılında dolmasının ardından önce 2018 yılına kadar, sonrasında ise 2018 yılında tekrar 3 yıllık bir uzatmaya gidildiğini söyledi.

Hükümetin, yasal görevlerini yerine getirmeyenlere yasal yaptırım uygulamak yerine, Covid-19 salgınını gerekçe göstererek, Meclis’e sunulan yeni bir torba yasa teklifi ile 3 yıl daha uzatma yoluna gitmek istediğini belirten Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı; “Bir yandan Cumhurbaşkanlığı tarafından erişilebilirliğin gündeme alınması için teşviklerde bulunulurken diğer yandan Hükümet tarafından erişilebilirlik kriterlerini karşılamayan kurumlara ek süre verilmesi, anlaşılır ve kabul edilir bir durum değildir” dedi.

“Şayet bu teklif yasalaşırsa, sokakta rahat yürüyebilmek için üç yıl daha bekleyeceğiz. Toplu taşıma araçları üç yıl daha erişilebilir olmayacak. Bina içinde asansör ve rampa gibi düzenlemelerin yerine getirilmesi talebimiz üç yıl sonraya ertelenecek” diyen Mustafa Özsaygı; salgını mazeret olarak değerlendirdiklerini ve ertelemeyi kabul etmediklerini belirterek, 3 yıllık uzatma talebinin yasa taslağından çıkarılmasını istedi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
22
açık
.foorer