banner8

banner9

banner28

banner10

YILDA 250 TON SARIMSAK ÜRETEN KÖY

YILLIK YAKLAŞIK 250 TON CİVARINDA SARIMSAK ÜRETİLEN ISPARTA'NIN GELENDOST İLÇESİNE BAĞLI ÇALTI KÖYÜNDE HASAT BAŞLADI. ÇALTI SARIMSAĞI İÇİN PATENT VE COĞRAFİ İŞARETLEME ÇALIŞMASI YAPILIYOR. (ALİ SERKAN AYGÜN/ISPARTA-İHA) Yıllık yaklaşık 250 ton civarında sarımsak üretilen Isparta'nın Gelendost ilçesine bağlı Çaltı köyünde hasat başladı. Çaltı sarımsağı için patent ve coğrafi işaretleme çalışması yapılıyor.

EKONOMİ 25.06.2020, 00:06 25.06.2020, 00:06
76
YILDA 250 TON SARIMSAK ÜRETEN KÖY
banner12

550 kişinin yaşadığı ve her yıl yaklaşık 250 ton sarımsak üretilen, Isparta’nın Gelendost ilçesine bağlı Çaltı köyünde hasat başladı. Çaltı sarımsağı için patent ve coğrafi işaretleme çalışması da yapılıyor.

Ülkemizdeki önemli sarımsak üretim merkezlerinden biri olan Gelendost ilçesine bağlı Çaltı köyünde sarımsak hasadı başladı. Yaklaşık bin dekarlık alanda üretilen sarımsakla ilgili olarak da coğrafi işaretleme çalışmaları önümüzdeki günlerde sonuçlanacak. 550 kişinin yaşadığı köyde neredeyse herkes dedelerinden kalma tohumlarla sarımsak üretimi gerçekleştiriyor. Hiçbir katkı maddesi ve sulama yapılmadan tamamen doğal yöntemlerle üretilen sarımsak tarlalarında bu günlerde hummalı bir çalışma var.

Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, beraberinde Gelendost Kaymakamı Pınar Uz ve il müdürleri olduğu halde tarlalarda üreticilerle bir araya gelerek sohbet etti ve sorunlarını dinledi. Vali Seymenoğlu; “Çaltı sarımsağı farklı bir sarımsak. Ülkemizin birçok bölgesinde sarımsak yetiştiriliyor, ancak bu bölgenin aroması farklı. Atalarımızdan gelen bu tohumlarla üretime devam edeceğiz. Ürettiğimiz sarımsağımızı önce ülkemize sonra da dünyaya duyuracağız” dedi.

Çaltı köy muhtarı Ramazan Çetinkaya, Çaltı sarımsağında patent alma ve coğrafi işaretlemede ise son aşamaya geldiklerini belirtti. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün konuyla ilgili çalışmaları devam ediyor. Isparta ve Yalova’da yapılacak analizlerden sonra patent ve coğrafi işaretleme işlemi tamamlanacak. (İHA)


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
21
açık