banner8

banner9

banner28

banner10

YAPILANDIRMA, YENİDEN!

Vergi cezaları ve sigorta primlerini içeren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Teklif, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edildi.

EKONOMİ 04.06.2021, 00:13 03.06.2021, 17:32 Haber Merkezi
1359
YAPILANDIRMA, YENİDEN!
banner12

TBMM Bütçe ve Plan Komisyonu’ndan geçen teklifin Genel Kurul’da görüşülerek kabul edilen maddelerine göre yapılandırma kapsamına alınan alacak ve cezalar şöyle sıralanıyor:

*30 Nisan 2021 ve öncesinde beyana dayanan vergilerde verilmesi gereken beyannamelerin vergi, vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme cezaları ile aynı tarihe kadar 2021 yılı için tahakkuk eden vergi, vergi cezaları, gecikme faizi, gecikme cezaları,

*İdari para cezaları, Tütün Ürünleri Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü kapsamında verilen idari para cezaları, amme alacakları,

*SGK tarafından tahakkuk ettiği halde ödenmemiş sigorta primleri, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi ile bunlara bağlı gecikme cezaları,

*Belediyelerin su, atık su ve katık atık ile sunduğu bazı hizmetlerden kaynaklanan ücret alacakları, aldığı bazı paylar, büyükşehir belediyelerinin katı atık ücretleri ile su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeli alacakları.

Genel Kurul’da kabul edilen teklif doğrultusunda; Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefleri, yıllık beyannamelerinde vergiye esas alınan matrahları belli oranlarda arttırabilecekler. Ayrıca, her bir taşıt için motorlu taşıtlar vergisi, taşıta ilişkin idari para cezaları ile geçiş ücretinin en az yüzde 10’unun ödenmesi şartıyla taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek.

Taksitlendirme

Yapılandırmadan yararlanacaklar ödemelerini 6, 9, 12 ve 18 aylık taksitler halinde yapabilecekken, Belediyeler ve bunlara bağlı kamu tüzel kişiliğine sahip kurumlara yapılacak ödemeler 120 eşit taksitte düzenlenebilecek. Matrah ve vergi artırımı üzerine hesaplanan vergiler ise ikişer aylık dönemler halinde azami 6 eşit taksitte ödenecek. 

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
16
az bulutlu