banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPACAKLARA TAVSİYELER-2

Dünkü yazımda üniversite tercihi yapacaklara bazı önemli tavsiyelerde bulunmuştum. Bugün bazı önemli ayrıntıları daha vurgulamak isterim.

EKONOMİ 14.08.2018, 09:27 14.08.2018, 09:27
22
ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPACAKLARA TAVSİYELER-2
banner12
Dünkü yazımda üniversite tercihi yapacaklara bazı önemli tavsiyelerde bulunmuştum. Bugün bazı önemli ayrıntıları daha vurgulamak isterim. Zira bu tercihler bir öğrencinin geleceğini yönlendirecek. Olası bir yanlış tercih öğrencinin hatta ailesinin en az 1 yıl sıkıntı çekmesi demektir.

Dünkü yazımda daha çok, en önemli 5 unsur üzerinde durmuştum. Onlar şu şekildeydi; puan ve sıralama öğrenci için yanıltıcı olmasın, öğrenci kendi donanımsal özelliklerini iyi analiz etsin, üniversite okuyorum demek için üniversite tercihi yapmasın, başka şehir görmek istiyorum diye üniversiteye girmesin ve tercih edeceği bölümün iş olanaklarını, atanma oranlarını iyi araştırsın şeklindeki tavsiyelerimdi. Bugün bunlara ek birkaç tavsiyede daha bulunacağım. Zira üniversite hayatımda bunların ceremesini çok çektim. İlk olarak barınma mevzusundan bahsedelim.

Barınma üniversite okumak isteyen bir öğrencinin en önemli sorunudur. Kesinlikle tercih yapmadan önce barınma yani kalınacak yer araştırılmalı ona göre tercih yapılmalıdır. Eğer kalınacak yer kötüyse üniversiten ne kadar iyi olursa olsun başarı düzeyin mutlaka düşecektir. Bu o kadar önemli bir ihtiyaçtır ki karanlık bir odaya açılan kapı haline düşürülmemelidir. Zengin öğrenciler özel yurt, yahut ev kiralama imkanlarına kolayca erişebilecekken orta halli yahut dar gelirli ailelerin çocukları böyle bir imkâna sahip olamayacaklar. Onun için ilk tercihleri Kredi Yurtlar Kurumu olacak. Devlet yurtlarının geneli iyi durumda olsa da ciddi manada sorunlu yurtları da var. Örneğin kalabalık odalar, çalışma ortamının olmaması, okula saatlerce uzaklıkta olması yine öğrencinin başarısını düşürecektir.

Diğer yandan bir diğer şahsi tavsiyem ise cemaat, tarikat yahut öğrenciyi politize eden vakıf yurtlarını tercih etmemeniz yönünde. Eğer bu yurtlarda öğrenci başka işlerle oyalanıyor, herhangi bir siyasi görüşe çekiliyor yahut dini anlamda zorlanıyorsa yine öğrenci bu olumsuz özellikler yüzünden başarısız olacaktır. Ancak tüm vakıf yurtları bu türden bir baskıya gidiyor demek yanlış olur. Kalınabilir yurtlar da mevcut. Bu sebeplerden ötürü üniversite tercihi yapılmadan önce mutlaka yurtların özellikleri ve konumu iyi araştırılmalıdır.

Diğer bir husus ekonomik olarak kendini idare edebilecek durumda olman. Malum hele ki başka bir şehire gideceksen masraflar katlanarak artacak. Devletten aldığın burs yahut kredi bulunduğun şartlara göre yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden kendinde üniversite okurken parayı yönetme, kullanma becerisini görmen gerekiyor. Zira artık tek başınasın. Her isteğini yerine getiren ailen yanında olmayacak. Gittiğin yerde dolandırılma ihtimalin dahi var. Bu vasfa sahip olmayan bir öğrenci hem kendisini hem de ailesini olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden üniversite tercihi yapılmadan öğrenci bu koşullara uygun olup olmadığını bilmelidir.

Ölü tercih yapmayın! Puanınız yahut sıralamanızın tam olarak bir bölüme tuttuğu garanti değil ise emin olmadan tercih yapmayın. Yani aslında Konya'yı çok istiyorsunuz ama çok az bir puan ile Konya tercihiniz gelmez ise bu sefer ikinci tercihinize gitmek zorunda kalacaksınız.  Konya'yı kazanacağınızdan emin iseniz ancak gelmez ise bu sefer hayal kırıklığı yaşayacak ve belki de istemediğiniz bir bölümü aynı şehirde yahut istemediğiniz bir şehirde aynı bölümü okumak zorunda kalacaksınız. Bu sebeple gerçekten istediğiniz şehirde istediğiniz bölümü okumak istiyorsanız bir yıl daha hazırlanmanızı tavsiye ederim. Bu yüzden kesinlikle ölü tercih yapmayın.

Sırf deniz var diye bir şehirde üniversite tercihi yapma gafletine düşmeyin. Zira şehire gittiğinizde üniversitenin belki de denizle alakalı olmadığını, denizinin pis olduğunu, fazla nemden bunaldığınızı görebilirsiniz. Öte yandan sırf deniz var diye bir şehire okumaya gitmek gereksiz. Ona bakarsan Libya’da, Yemen'de, Suriye'de de deniz var. Bu durum ülkemiz içinde geçerli. Buna ek olarak kıyılara doğru gittiğin zaman masrafların da arttığını göz önünde bulundurmalısın.

Okul hakkında yapılan yorumları oku! İnternet ortamında birçok okul hakkında görüşlere ulaşabilirsiniz. Eğer gideceğiniz okuldaki akademisyenler sıkıntılı ise yani iyi eğitim veriyoruz zannedip senelerce dersten geçirmiyorlarsa okulun 7 yıla uzayabilir. Sonra okuldan saçların dökülmüş bir halde çıkıverirsin maazallah. Onun için iyi bir bölüm okumaya gitmiyorsan bu tür okullardan uzak dur derim.

Bugün tercihlerin son günü. Geleceğini önemsiyorsan rastgele bir tercih yapamazsın. Umursamıyorsan yaparsın ona diyecek lafım yok. Dünkü yazımda ve bugünkü yazımda bazı tecrübelerime dayanarak tavsiyelerde bulundum. Bunlar en önemlileriydi. Diğer küçük sorunlar kendiliğinden çözülebilir ancak bu sorunlar ciddi anlamda sıkıntılar doğurabilir. Eğer tercih yapacak iseniz sadece rehber öğretmenlerinizi dinlemeyin. Sizi yanıltabilirler. Benim tavsiyelerim de sadece şahsi görüşlerimden oluşmaktadır. Bir kişiyi kendisinden daha iyi kimse bilemez. Araştırın, inceleyin gerçekten mutlu olabileceğiniz bir mesleği, şehiri tercih edin. Yoksa 4 seneniz boşu boşuna heba olur. Umarım hakkınızda hayırlısı olur.
banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
14
açık