banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

banner35

banner46

TEKLİF GENEL KURULDA KABUL EDİLDİ

İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

EKONOMİ 11.06.2021, 00:14 10.06.2021, 17:32 Haber Merkezi
1548
TEKLİF GENEL KURULDA KABUL EDİLDİ
banner12

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan görüşmeler sonucu kabul edilen teklif, icra iflas ve konkordato işlemlerinde önemli değişikliklerin yanı sıra; yapı kullanma izin belgesi düzenlenen yapılar ve araç sigortalarında tazminat hesaplanmasına ilişkin hükümler de içeriyor.

Kanunda öne çıkan başlıklar şöyle:

*Üç kişiden oluştuğu kanun metninde yer alan iflas idaresi memurları, bilirkişilik kurulları tarafından oluşturulan iflas idare memurları tarafından seçilecek. Bu şekilde seçilen iflas idare memurlarından birinin yeminli mali müşavir veya serbest muhasebeci mali müşavir, birinin ise hukukçu olması zorunlu olacak.

*Ticari ve ekonomik bütünlük arz eden, bir bütün halinde satıldığı takdirde daha yüksek gelir elde edileceği anlaşılan mal ve haklar bir bütün olarak satılacak. Rehinli malın konkordato projesine göre işletme tarafından kullanılması öngörülmüyor veya kıymeti düşecek veya muhafazası masraflı olacak ise mahkeme veya alacaklı kurulunun görüşü alınarak satışa izin verilebilecek.

*Borçlu, mahkeme izni dışında mühlet kararından itibaren rehin tesis edemeyecek, kefil olamayacak ve ivazsız tasarruflarda bulunamayacak. Taşınmazını, işletmenin faaliyetlerinin devamı için önem arz eden taşınırını ve işletmenin devamlı tesisatını devredemeyecek.

*Konkordato süreci iflasla sonuçlandığı takdirde, iflas kararını veren mahkeme tasfiyenin basit veya adi tasfiye usulüne göre yapılmasına ve gerektiğinde adi tasfiyenin komiserler tarafından yerine getirilmesine karar verecek.

*Kredi kurumları tarafından verilen krediler de dahil olmak üzere geçici mühlet kararından sonra komiserin izniyle akdedilmiş borçlar, ‘adi konkordatoda’ konkordato şartlarına tabi olmayacak.

*Yapı kullanma izin belgesi düzenlenen tüm yapıların cins değişikliği işlemleri resen yapılacak.

*Tapu müdürlükleri bina ve arazinin devir ve ferağında; tapu ve kadastro harcının matrahında dikkate alınan emlak değer vergisi ile emlak vergisi borcu, ilgili belediye tarafından sağlanan sistem üzerinden elektronik ortamda sorgulanacak.

*Değer kaybı tazminatı; aracın piyasa değeri, kullanılmışlık düzeyi, hasara uğrayan parçaları ile hasar tutarı dikkate alınarak, destekten yoksun kalma tazminatı hayat tablosu ve zorunlu mali sigorta sorumluluk sigortası genel şartlarında yüzde 2’yi geçmemek üzere, sürekli sakatlık tazminatı yüzde 2’yi geçmemek üzere hesaplanacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
21
parçalı az bulutlu