banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

NAKDİ DESTEK YERİNE GÜBRE, MAZOT, YEM VERİLECEK

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci; kent tarımının destekleneceğini, üreticiye gübre ve mazot verilerek hasattan sonra mahsuplaşma yoluna gidileceğini, 1 yıl boş tutanın tarlasının devlet aracılığıyla başkasına kiralanacağını açıkladı.

EKONOMİ 21.06.2022, 00:14 20.06.2022, 17:43 Haber Merkezi
1074
NAKDİ DESTEK YERİNE GÜBRE, MAZOT, YEM VERİLECEK
banner12

Bakanlığının resmi internet sitesinde yer verilen açıklamasında, desteklerin sadeleştirileceğini aktaran Bakan Kirişci; nakdi yerine ayni desteğe geçileceğini, ihtiyacı olan çiftçiye mazot ve gübre verileceğini, ürünü TMO’ya satan ile mahsuplaşma yoluna gidileceğini, piyasaya satan çiftçiden ise verilen desteğin bedelinin yine hasattan sonra isteneceğini söyledi.

Bitkisel üretimde olduğu gibi hayvansal üretimde de üreticiye yemi ayni destek olarak vereceklerini ve hayvanlarını satınca mahsuplaşacaklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı, kent tarımını da destekleyecekleri bilgisini paylaştı.

Sistemde 1 yıl boş görünen tarlanın, kiralanarak üretime kazandırılmasını planladıklarını söyleyen Kirişci; “Devlet kiralamayacak, taahhüt edecek. Aracılık rolü dışında bir rolü olmayacak. Vatandaş arazisini vermek istemezse, kullanım hakkı ile mülkiyet hakkını birbirinden ayıracağız. Kiralama işlemi ne kiralayanın ne de arazisi olanın hakkına halel getirmeden yapılacak.” dedi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
30
parçalı az bulutlu