banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

MAAŞ ZAMLARINDA KUR ETKİSİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın memurlarla ilgili ek protokol düzenlemesine ilişkin açıklamada; ekonomide yaşanan dalgalanma nedeniyle tüm kamu personelini kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi yapılacağı bilgisine yer verildi.

EKONOMİ 08.12.2021, 00:13 07.12.2021, 17:52 Haber Merkezi
1230
MAAŞ ZAMLARINDA KUR ETKİSİ
banner12

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bağlı sendikaların genel başkanları ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i ziyaret etti. Görüşmeye ilişkin olarak Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre; 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023’teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldığı belirtildi. Açıklamada, 3600 ek göstergenin ise toplu sözleşme maddesi haline getirildiği aktarıldı.

Kurdaki Hareketlilikten Kaynaklanan Ekonomik Dalgalanmalar

Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulduğunun altı çizilen açıklamada; “Bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez. Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz. Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
22
açık