banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

KUR KORUMALI VADELİ TL MEVDUATLARI

Hazine ve Maliye Bakanlığı, “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduatlara ve Katılma Hesaplarına İlişkin Uygulama Esasları” hakkında bir basın açıklamasında bulundu.

EKONOMİ 25.12.2021, 00:12 24.12.2021, 16:23 Haber Merkezi
837
KUR KORUMALI VADELİ TL MEVDUATLARI
banner12

Hesapların 4 farklı vadede açılabileceği ve uygulamadan bir defadan fazla da yararlanılabileceği bilgilerinin ön plana çıktığı basın açıklamasında yer alan detaylar şöyle:

*Türkiye’de yerleşik gerçek kişiler (Yurt dışında işçi, serbest meslek ve müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişiler) faydalanabilecek olup, uygulamadan birden fazla kez yararlanılması mümkün olacak ve alt/üst limit olmayacak.

*Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat ve Katılma Hesapları, bankalar nezdinde bu nitelikte açılacak TL vadeli mevduat ve katılma hesapları şeklinde olacak. Hesaplar, 21 Aralık 2021 tarihinden itibaren açılabilecek ve 3, 6, 9, 12 ay olmak üzere 4 farklı vadede olacak.

*Bankaların, Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabına uygulayacağı asgari faiz oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nca belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının altında olmayacak. Bankalarca uygulanacak azami faiz oranı ise asgari faiz oranının en fazla 300 bp üstünde belirlenebilecek. Azami faiz oranı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca güncellenebilecek ve güncelleme tarihi ile sonrasında açılacak hesaplar için geçerli olacak. Bu maddede belirlenen uygulama esası Katılım Bankaları açısından katılım bankacılığı esasları çerçevesinde uygulanacak.

*Bu hesaplarda esas alınacak vade başı/vade sonu kuru olarak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın saat 11:00’da açıkladığı USD/TRY, EUR/TRY ve GBP/TRY döviz alış kurları kullanılacak.

*Vade sonunda kur farkı desteğinin tamamı hesap sahibine aynı gün ödenecek. Vade sonunda kur farkından kaynaklı bankalara ödeme yapılması gerekmesi halinde, bankalar tarafından ödenecek tutara ilişkin talepler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na iletilecek. Hazine tarafından ödenecek kısım Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bankalara aynı gün aktarılacak.

*Vadeden önce hesabın kapatılması halinde, ilan edilen kur ile vade başında esas alınan kura bakılacak. Hesabın kapatıldığı tarihte saat 11:00’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nca ilan edilen kurun vade başında esas alınan kurdan yüksek olması durumunda Hazine tarafından kur farkına ilişkin ödeme yapılmayacak, düşük olması durumunda ise hesabın vadeden önce kapatıldığı tarihte saat 11:00’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından ilan edilen döviz alış kurundan hesap bakiyesi güncellenecek. Aradaki fark banka tarafından Hazineye aktarılmak üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilgili TL hesabına aktarılacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
23
açık