banner8

banner9

banner28

banner10

KONYA ŞEKER’DEN MOTORİN AVANSI

Koronavirüs salgını başladığında on binlerce üreticisine koruyucu sağlık seti ulaştıran ve 2020-2021 Kampanya Döneminin başlangıcından bu yana 8 seferde dağıttığı yaklaşık 230 milyon lira tutarındaki ayni ve nakdi avanslarla tarlalardaki üretimin aksamamasını sağlayan Konya Şeker, 27 milyon 585 bin TL tutarındaki motorin avansının dağıtımına 24 Temmuz 2020 Cuma günü (bugün) başlıyor.

EKONOMİ 24.07.2020, 00:08 23.07.2020, 17:30 Haber Merkezi
571
KONYA ŞEKER’DEN MOTORİN AVANSI
banner12

Sağlık endişelerinin sosyal hayat kadar ekonomiyi, üretimi, turizmi genel olarak ise hayatın her alanını etkilediğini belirten PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk; “Salgındı, ekonomide durgunluktu elbette bitecek, hayat normale dönecek. Ancak tarımsal üretim, tarladaki ürün, tarım takvimi tabiatı gereği hayatın normale dönmesini bekleyemez. Bir süre tıraş olmayabilir, yeni eve taşınmayabilir, düğündü dernekti erteleyebilirsiniz. Ancak, pancarı sonra ekerim, hele bir çapası dursun, risk bitince suyunu gübresini veririm diyemezsiniz. Üretici bu dönemde desteği en çok hak eden kesimdi ve biz de onları desteksiz bırakmadık” şeklinde konuştu. Başkan Konuk; koronavirüs salgınına rağmen ülkemizin gıda güvenliğinin riske girmemesi için gayret gösteren, tarlayı tapanı boş bırakmayan üreticisine yönelik desteklerine devam eden ve üretimde sürekliliği esas alan Konya Şeker için birinci önceliğin, üreticinin ve üretimin desteklenmesi olduğunu söyledi. Konuk, avans desteğini aksatmadan sürdüren Konya Şeker’in, tarımsal üretimi olumsuz etkileyecek herhangi bir sorunun yaşanmaması için gayret gösterdiğini, tarlada alın teri döken çiftçinin namerde muhtaç olmaması için çalıştığını vurguladı.

Ekimde tohum, hasatta motorin, Bayram’da nakit avansı

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Konya Şeker’in üreticiye, üretene desteği, dün ve bugün olduğu gibi gelecekte de şartlardan bağımsız, zor günde de normal günde de bitmeyecek, sürgit devam edecek. Çünkü biliyoruz ki, traktörler durursa, su motorları çalışmazsa, biçerdöver tarlaya giremezse sadece çiftçi kaybetmez, ülkemiz kaybeder, milletimiz zora düşer. Konya Şeker var olduğu sürece, su motoru, traktör motorin avansı ile tarımsal faaliyet ayni ve nakdi desteklerimizle kendi hinterlandımızda durmayacak, tarla sürülecek, ürünler susuzluktan üretici çaresizlikten boynunu bükmeyecek, milletimiz zora düşmeyecek. Üreticinin daha çok üretebilmesi ve ürettiğinden daha çok kazanabilmesi için üreticinin ürettiğini işleyecek yatırımlar kadar önemli olan husus tarımsal üretim sürecinde desteksiz kalmamasıdır. Biz hiçbir üreticimiz finansman sıkıntısı nedeniyle tarladan uzak kalmasın, tarla ile üreticinin arasına yokluk girmesin diye tarlaya tohum atılmadan başlattığımız desteğimizi hasada kadar sürdürüyoruz. Bu çerçevede Konya Şeker’in bu kampanya döneminde üreticiye verdiği destek, dağıtımına başlayacağımız motorin avansı ile birlikte 257 milyon 184 bin lirayı geçti. Bu ayni veya nakdi avans olarak Konya Şeker’in üreticiye aktardığı meblağdır. Bu 257 milyon TL tarımsal faaliyet çerçevesinde üreticinin neye ihtiyacı varsa o ihtiyacı giderecek şekilde verildi. Tohum ekileceği zaman tohum avansı, gübre atılacağı zaman gübre desteği, çapa zamanı, bayram gibi herkes için önemli günde nakit avans olarak dağıtıldı. İçinde bulunduğumuz günlerde de sulamaydı, hasattı, ikinci ürüne tarlanın hazırlanmasıydı derken üretici için motorin, güneş kadar, su kadar ihtiyaçtır. Bunu biliyor, motorin avansları ile çiftçimizi çaresiz bırakmıyoruz.

Biz ticari bir şirketiz. Ama bizi diğer ticari şirketlerden ayıran husus bizim bilanço rakamlarından daha çok tarladaki üretim rakamlarını önemseyen bir şirket olmamızdır. Bizim için ticari başarı tarladaki başarının anahtarıdır. Yani bizim sanayide ticarette başarılı olma gayretimizin yegâne sebebi tarlaya ve üreticiye daha çok destek olmak içindir. Bizim için işletmeler araç üretici refahı amaçtır. Konya Şeker olarak biz her şeyden kısarız, üreticiden kısmayız. Çünkü biz üreticinin gönül hanesini, kazanç sütunlarından daha kıymetli gören bir şirketiz. Bizim varlık sebebimiz üreticidir, üreticinin üretirken işini kolaylaştırmaktır.

Laftan çok iş üretene ihtiyaç var

Bu ülkenin her vatandaşının birinci vazifesi bu ülkeye sahip çıkmaktır. Ülkeye sahip çıkmak sadece sözle olmaz, ülkenin bayrağına, kurumlarına, işletmelerine nasıl sahip çıkıyorsak, tarlasına tapanına, ahırına ağılına da öyle sahip çıkacağız. O tarlada, tapanda, ahırda, ağılda, bağda, bahçede üretene sahip çıkacağız. Bu vatanı en çok seven bu vatan için elinden gelenin bir fazlasını üreten, üretmeye çalışandır. Bu ülkenin laf üretenden daha çok iş üretene, gerçek bir ürün üretene ihtiyacı var. O nedenle biz bu ülkenin tarlaları üreterek zenginliğimize zenginlik katmaya devam etsin diye kendimize bir mesuliyet yükledik. Bu mesuliyetin de gereğini daha tohum tarlaya düşmeden yerine getirmeye başlıyor, hasada kadar tarlayı ve üreticiyi desteksiz bırakmıyoruz.”

Bugün dağıtımına başlanacak motorin avansı ile birlikte Konya Şeker’in 2020-2021 kampanya döneminde üreticiye verdiği avans desteğinin toplam tutarı 257 milyon 184 bin 750 TL’ye, Ocak ayından beri grup şirketlerinin üreticiden alımını ve ödemesini yaptığı besi, süt, arpa, mısır gibi tarımsal girdiler için yaptığı ödeme tutarı da 762 milyon 43 bin 533 TL’ye ulaşarak bölge üreticisine 7 aylık sürede yapılan ödemelerin avanslar dahil (pancar bedeli hariç) tutarı toplamda yaklaşık 1 milyar 19 milyon 228 nin 284 TL’yi buldu.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
3
açık