banner8

banner9

banner28

banner10

KONYA ŞEKER'DEN BAYRAM ÖNCESİ ÇİFTÇİYİ SEVİNDİRECEK AVANS

KONUK: “ÇİFTÇİNİN BAYRAMDA MAHZUN OLMASINA GÖNLÜMÜZ RAZI GELMEZ”

EKONOMİ 09.09.2016, 08:37 09.09.2016, 08:37
20
KONYA ŞEKER'DEN BAYRAM ÖNCESİ ÇİFTÇİYİ SEVİNDİRECEK AVANS
banner12
KONUK: “ÇİFTÇİNİN BAYRAMDA MAHZUN OLMASINA GÖNLÜMÜZ RAZI GELMEZ”

 Konya Şeker, Kurban Bayramı öncesi avans ve ayçiçeği alım bedeli olarak 22.573.500 liralık nakdi avans dağıtıyor. Üreticilerin hesabına aktarılan avans, çiftçinin yüzünü güldürdü. AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, “Biz halden anlayan ve hayatın içinde olan bir şirketiz ve bunun gereğini de yerine getiriyor, her bayram öncesi üreticimize avans veriyor, üreticinin Bayramı rahat karşılaması için vazifemizi yapıyoruz. Üreticimizin mahzun olmasını değil, huzurlu bir şekilde bayram yapmasını istiyoruz” dedi.

 


“ÜRETİCİMİZİ YALNIZ BIRAKMIYORUZ”


Konya Şeker, Kurban Bayramı öncesinde üreticilerinin banka hesaplarına toplam 22.573.500 liralık Bayram Avansı ve ayçiçeği alım bedeli yatırdı. Bugün üreticilerin hesabına yatırılan Bayram Avansı ile birlikte, Konya Şeker bu kampanya döneminde bugüne kadar ayni ve nakdi olmak üzere toplam 193.293.000 liralık avans ödemesi gerçekleştirmiş oldu.


AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk’un üreticinin tarlaya tohumu atmadan desteklenmeye başlanması ve tüm üretim sürecinde yalnız bırakılmaması yönündeki yaklaşımının sonucu olarak başlayan avans uygulaması ile Konya Şeker ürünü teslim almadan ürün bedelinin yaklaşık yarısı kadar bir meblağı üreticisine peşin olarak ödüyor. Bayram öncesi dağıtılan nakdi avans ile ilgili bir açıklama yapan Başkan Konuk, Konya Şeker’in sözde değil özde üreticinin yanında olduğunu ve maddi imkânlarını sonuna kadar zorlayarak üreticiye destek olduğunu vurguladı.


 


BAYRAM ÖNCESİNDE 22.573.500 TL’LİK AVANS VE AYÇİÇEK ALIM BEDELİ DAĞITILDI


Konya Şeker modelinde üreticinin işini büyütmeyi esas aldıklarını ifade eden Konuk, fabrikaların araç, üreticinin daha çok üretmesinin amaç olduğunu söyledi. Konya Şeker’in büyüme stratejisinin de büyüyerek büyütmek olduğunu anlatan Konuk, insana dokunan ortaklarını da büyüten modelin, Konya Şeker modeli olduğunu belirtti. Büyüme modelini insan merkezli oluşturan Konya Şeker’in üreticinin yanında olduğunu söyleyen Konuk, “Konya Şeker’i tüm iktisadi işletmelerden ayıran en önemli özelliği halden anlaması, anlamakla da kalmayarak üstüne düşenin gereğini ihtiyaç anında ve ihtiyaç duyulduğunda yapmasıdır” dedi.


Bayram avansı uygulamasını, Konya Şeker’in varlık sebebinin hayata taşınması olarak gördüklerine dikkat çeken Konuk, Kurban Bayramı öncesinde de ihtiyaçların karşılanması için üreticilere 22.573.500 liranın üstünde avans ve ayçiçeği alım bedeli dağıtıldığını açıkladı.


 


KONYA ŞEKER, YENİ İSTİHDAM ALANLARI DA OLUŞTURUYOR


Konya Şeker’in bölge ekonomisine ve ülke tarımına ciddi anlamda katkı sağladığını, bu yatırımlara yenilerini eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, enerji yatırımlarının yanı sıra üreticinin daha çok patates ekmesine imkân sağlayacak Patates Nişastası Tesisi ile bölge hayvancılığına sıçrama yaptıran ve üreticilerin hayvancılıktan daha çok para kazanmalarını sağlayan Et-Süt Entegre Tesislerini de işletmeye aldıklarını ifade ederek şunları söyledi;


“Bu yıl Bozkır’da meyve suyu fabrikası, Çumra’da un fabrikası ve Karapınar’da da bulgur fabrikasını tamamlıyoruz. Bu fabrikalarımız da üretime başlayacak. Bununla birlikte Konya Gıda ve Tarım Üniversitemiz bu sene ilk öğrencilerini aldı, üniversitemize devasa bir kampüs yapıyoruz. Bunların hepsi büyük projeler, dünyanın her şirketi, her sanayi devi için büyük projeler. Bahsettiğimiz yatırımlar, birkaç milyar dolarlık yatırımlar. Bu büyük projelere rağmen Konya Şeker üreticiye yönelik mesuliyetlerini sanki yüz milyonlarca dolarlık yatırımlar yapmıyormuşçasına eksiksiz yerine getiriyor.”


 


“KONYA ŞEKER’İN BİRİNCİ ÖNCELİĞİ ÜRETİCİDİR”


Ürün bedeli ödemelerinin ve üreticiye yönelik desteklerin zamanında ve ihtiyaç anında yapılması konusunda hassas olduklarını belirten Konuk, “avans ödemelerinde üreticinin içinde bulunduğu şartlara göre erken ödemeler bile gerçekleştirdik. Bununla da kalmadık, ürün fiyatlarında ülkemizde ürüne en iyi fiyatı veren kurum olmaya devam ettik. Bu, iki hususun göstergesidir. Birincisi, Konya Şeker’in ulaştığı gücün göstergesidir. İkincisi halden anlamanın ve Konya Şeker’in öncelik sıralamasında üreticinin en önde yer aldığının göstergesidir. Konya Şeker’in birinci önceliği üreticidir. Konya Şeker, bugün ulaştığı güç itibariyle hem avans uygulamasıyla üreticinin bugünkü ihtiyacına cevap üretiyor, ihtiyaç anında üreticinin yanında oluyor, hem de yaptığı yatırımlarla üreticinin gelecekteki bayramları daha bir bayram gibi geçirmesi için onların daha çok üreteceği, daha çok kazanacağı zemini inşa ediyor. Bizim için geleceği inşa etmek ne kadar önemliyse üreticinin bugününde de ona el uzatmak o kadar önemlidir” ifadelerini kullandı.


 


“ÜRETİCİNİN DE BAYRAMLARI KAYGIDAN UZAK KARŞILAMAYA HAKKI VAR”


Konya Şeker için üreticinin ihtiyaçlarının çok önemli olduğuna dikkat çeken TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk,  “Konya Şeker’de önce üreticiye ve üretime destek planlanır ondan sonra diğer işlere bakılır. Önümüz Kurban Bayramı. Bu topraklardaki herkes gibi üreticinin de bayramları kaygıdan, hele hele maddi kaygılardan uzak karşılamaya hakkı var. Bu ülkenin en muteber insanları olan üreticilerin maddi imkânsızlıklar nedeniyle kurban ibadetini yerine getirememek gibi bir endişeye kapılmasına Konya Şeker olarak müsaade edemeyiz, bu güne kadar etmedik, bundan sonra da etmeyiz. Biz üreticimizin, evlatlarının karşısında boynunun bükülmesine izin veremeyiz. Bizim çiftçilerimizin çocukları da herkesin çocukları kadar kıymetli ve onlar da bayramlarda sevinmeyi, sevindirilmeyi hak ediyor. Çünkü çok çalışıyor, çok üretiyor ve bu ülkeye herkesten çok değer katıyorlar. Konya Şeker için üreticilerimizin yüzündeki tebessüm ile onların evlatlarının yaşadığı bayram coşkusu ve üreticilerimizin hanelerinde bayramların bayram gibi geçmesi her türlü ticari başarıdan, binlerce fabrikadan daha kıymetlidir. On binlerin yüzündeki gülümseme, on binlerce hanedeki huzur her şeyden değerlidir. Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da üreticimize sunduğumuz desteğin hem üreticilerimizin hem de ailelerinin bayram sevincine coşku katmasını, derde derman olmasını, Yüce Allah’ın sağlık ve huzur içinde daha nice bayramlara hepimizi eriştirmesini temenni ediyor, tüm üreticilerimizin mübarek Kurban Bayramlarını kutluyorum” diye konuştu.


 


KONYA ŞEKER, ÇİFTÇİYE VERDİĞİ SÖZÜ TUTTU


Konya Şeker, dağıtımına başladığı, ayçiçeği alım bedeli ve Kurban Bayramı Avansıyla birlikte üreticilerine, 2016-17 kampanya döneminde 8 adet avans ödemesi gerçekleştirdi. 09 Eylül 2016 Cuma günü çiftçilerin banka hesaplarına yatacak olan 22.573.500 lira tutarındaki avans ile birlikte bu kampanya döneminde şu ana kadar üreticiye verilen destek toplamda 193.293.000 liraya ulaşacak.


Konya Şeker, Kurban Bayramı öncesi iki ödeme birden gerçekleştirerek üreticisine destek olurken, bölge ekonomisine de bayram öncesi 22.573.500 TL’lik bir nakit girdisi daha sağlamış oldu.


 


 

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
11
toz