banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

KONYA ŞEKER'DEN 44 MİLYON AVANS ÖDEMESİ

Tarımsal üretimi aksatmadan sürdürebilmek için maddi sıkıntılarla birlikte görünen görünmeyen çok sayıda problemi aşmaya çalışan üreticiyi desteksiz bırakmayan Konya Şeker; çapa, elektrik, su parası için nakde ihtiyacın arttığı bu dönemde toplam 44 milyon 391 bin 800 TL tutarında nakit avansı 12 Haziran 2020 Cuma günü (bugün) itibariyle üreticilerinin hesabına yatırdı. Bahar aylarında çiftçiye verdiği gübre, tohum ve Bayram avansından sonra şimdi de üreticinin çapa, elektrik, su parası için nakde ihtiyacının arttığı bu dönemde yapılan nakit avans ödemesiyle birlikte Konya Şeker’in ödemesini yaptığı avans toplamı 213,7 milyon TL’ye ulaştı.

EKONOMİ 12.06.2020, 15:00 12.06.2020, 15:00
13
KONYA ŞEKER'DEN 44 MİLYON AVANS ÖDEMESİ
banner12

Tarımsal üretimi aksatmadan sürdürebilmek için maddi sıkıntılarla birlikte görünen görünmeyen çok sayıda problemi aşmaya çalışan üreticiyi desteksiz bırakmayan Konya Şeker; çapa, elektrik, su parası için nakde ihtiyacın arttığı bu dönemde toplam 44 milyon 391 bin 800 TL tutarında nakit avansı 12 Haziran 2020 Cuma günü (bugün) itibariyle üreticilerinin hesabına yatırdı.

Bahar aylarında çiftçiye verdiği gübre, tohum ve Bayram avansından sonra şimdi de üreticinin çapa, elektrik, su parası için nakde ihtiyacının arttığı bu dönemde yapılan nakit avans ödemesiyle birlikte Konya Şeker’in ödemesini yaptığı avans toplamı 213,7 milyon TL’ye ulaştı. Konya Şeker’in üreticilerin hesabına yatırdığı nakit avans bir yandan üreticinin tarımsal üretim için yapacağı harcamalarda elini rahatlatırken öte yandan da piyasaya çıkacak nakit para Konya’nın dört bir yanında çarşının da pazarın da hareketlenmesine vesile olacak.

Pandemi nedeniyle dünyanın gündeminde en üst sıralara tırmanan konulardan birinin gıda güvenliği, dolayısıyla da tarımsal üretim olduğunu hatırlatan PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk; konuyla ilgili değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

“Aşı, ilaç, solunum cihazı ne kadar önemliyse, buğday, mısır, ayçiçeği, nohut, fasulye, şeker, et, süt o kadar önemlidir. Tıpkı savunma sanayi gibi, tekstil gibi, otomotiv gibi. Biri bir diğerinden önem sıralamasında daha geride değildir. Sadece temel ihtiyaç olan sağlık ürünleri ile gıda hayati açıdan zaruri özelliktedir. Bizim üretim, daha çok üretim ısrarımızın haklılığını bu süreçte yaşananlar ispatlamıştır.

Salgın paniği iki sektördeki ürünlerin serbest dolaşımını kısıtlamıştır; sağlık sektöründeki koruyucu ve tedavi edici ürünler ile temel gıda ürünleri. İstisnasız bütün ülkeler az veya çok önce dönüp kendi stoklarına bakmış, bazı ürünlerin ihracatını yasaklamış, bazılarının da ihracatına kontrollü şekilde izin vermeye başlamıştır. Kriz zamanlarının özelliğidir; her ülke önce kendini düşünür, ticaret, dostluk sonra gelir. Bu pandemi süreci bize şunu göstermiştir; tarla önemlidir, bağ önemlidir, bahçe önemlidir, ahır önemlidir, ağıl önemlidir ve bu beylik bir laftan ibaret değildir.

Avans desteklerimizin amacı; üreticilerimiz terlerken onların terini silebilmektir.

Geçen yıl Konya çiftçisi pancar üretmemiş olsaydı, bu yıl ülkemiz etanolü bulamayacaktı. Pancar üretilmemiş olsaydı şekerimiz de yetmezdi. Çünkü pandemi sadece okulları, iş yerlerini, AVM’leri, stadyumları kapatmadı, sınırları da kapattı. Okullarla birlikte serbest piyasa da tatile çıktı. Eğer Türkiye üretken bir tarım sektörüne sahip olmasaydı, bugün normalleşme sürecine bu kadar güçlü başlayamayacaktık.

İçinden geçtiğimiz zor sürecin en büyük kazancı; tarımsal üretimin önemi ve gıda güvenliği konusunda oluşan toplumsal mutabakattır. Gıda güvenliği ülke ihtiyacını karşılayacak miktar ve çeşitte üretim demektir. Gıda güvenliği, konjonktürün dayatması ile hatırlanacak veya konuşulacak dolgu malzemesi değildir. Gıda Güvenliği, en az kendine yetecek kadar üretebilmek ve bunu gelecekte de sürdürebilmeyi de kapsayan hayati önemde bir konudur. Gıdada güvenliğinizi teminat altına almak için en az ihtiyacınızı karşılayacak kadar üreteceksiniz, yıllar itibarıyla artan nüfusun ihtiyacını karşılayacak kadar üretiminizi arttıracaksınız ve üretimi yıl yıl arttırarak sürdüreceksiniz. Bu süreklilik; üreticinin azimle ve şevkle üretmeye devam etmesi temin edilerek sağlanır. Bunun yolu da üreticinin yükünün omuzlanmasıdır. Onları tarlada, tapanda, bağda, bahçede yalnız bırakmamaktır. Var günde yani hasattan sonra ortaya çıkmak herkesin işi, dar gününün yükünü paylaşmak Konya Şeker’in işi. Bizim gözümüz üretimde, kulağımız üreticide. Ürünün çapasının geldiğini görüyoruz. Elektrik parası, su parası ödenecek ama işi kolaylaştırması gerekenlerin zorlaştırdığını duyduk. Biz de üretici dara düşmesin istedik; 44 milyon 391 bin 800 TL’lik avansı üreticilerimizin hesabına yatırdık.”


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
17
parçalı az bulutlu