banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

KONUK: 'İŞLETMELER ARAÇ, ÜRETİCİ REFAHI AMAÇTIR'

Konya Şeker’in

EKONOMİ 25.07.2018, 00:03 25.07.2018, 00:03
11
KONUK: 'İŞLETMELER ARAÇ, ÜRETİCİ REFAHI AMAÇTIR'
banner12
Konya Şeker’in, 25 Temmuz 2018 Çarşamba gününden itibaren yaklaşık 6 milyon litrelik 35 milyon TL tutarındaki motorin avansını üreticilerin hesabına aktaracağı bildirildi. Bu avansla birlikte Konya Şeker, 2018-2019 kampanya döneminde üreticiye toplamda 201 milyon TL’lik avans dağıtmış olacak.

KONYA ŞEKER ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYORAK Parti’den iki dönem Karaman milletvekilliği de yapan, PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk'un üretimi destekleme merkezli kurduğu sistem çerçevesinde Konya Şeker, üreticisini desteklemeye devam ediyor. Üreticinin sırtındaki finansman yükünü hafifletmek amacıyla sık aralıklarla düzenli bir şekilde avans ödemesi yapan Konya Şeker'in avansları, tarlaya tohum düşmeden başlıyor ve periyodik bir şekilde,  hasada kadar devam ediyor.Motorin Avansı ile ilgili bir açıklama yapan Konuk; üretimde sürekliliğin büyük önem taşıdığını, birinci önceliklerinin, üreticinin ve üretimin desteklenmesi olduğunu söyledi. Konya Şeker'in bir taraftan hasat döneminde yaptığı yüksek tonajlı alımlarla ürün fiyatlarını regüle ederek üreticiyi koruduğunu, bir taraftan yaptığı yatırımlarla tarımsal ürüne talebi arttırarak üreticiyi daha çok üretmeye teşvik ettiğini, diğer taraftan da üreticiyi üretim aşamasında desteksiz bırakmadığını belirten Başkan Recep Konuk, Konya Şeker’in, tarımsal üretimi olumsuz etkileyecek herhangi bir sorunun yaşanmaması için gayret gösterdiğini, tarlada alın teri döken çiftçinin namerde muhtaç olmaması için çalıştığını vurguladı.

“ÜLKEYİ SEVMENİN BİRİNCİ ŞARTI ÜRETMEKTİR”Recep Konuk; “Çiftçi tarımsal üretim sürecinde desteksiz kalmamalı. Konya Şeker, üretim sürecinin üç aşamasında da üreticiyi yalnız bırakmıyor, ürünün yanında yer alıyor. Yani üretirken tarlada avanslarla destek oluyor. Tarladaki desteği bununla da sınırlı kalmıyor, yaptığı toprak analizi ve ziraat teşkilatımızın teknik desteğiyle üreticimize teknik destek de veriyor. Hasadın başlaması ile birlikte, bu sefer pazarda ürünü desteklemeye başlıyor. Yüksek tonajlı alımlarla ve peşin ödemlerle pazarın dinamiklerini şekillendiriyor ve ürün fiyatlarını üretici lehine regüle ederken, ürün bedeli ödemelerinin vadesini öne çekiyor veya peşin ödemeyi sağlıyor. Konya Şeker’in ürüne ve üreticiye bir diğer desteği ise fabrikalarla gerçekleştiriliyor. Fabrikaların iki yönlü işlevi var; birincisi ürüne talep garantisi oluşturarak tarımsal üretim hacmini arttırması, ikincisi ürünü katma değerli ürün haline getirerek tüketimde harcanan paradan üreticinin daha çok pay almasını sağlaması. Avans uygulaması bu üç ayaklı desteğin birinci ve en çok önemsediğimiz ayaklarından biri. Çünkü tarlada üretim olmazsa sürecin diğer ayaklarının bir anlamı kalmaz. Bu destek aynı zamanda sıcak para olarak Konya ekonomisine giren bir paradır ve bölgemizin, şehrimizin ekonomisini canlandıran büyük bir meblağdır.” dedi.

KONYA ŞEKER’İN ÖNCELİĞİ ÜRETİMKonya Şeker’in birinci önceliğinin tarladaki üretim olduğunu vurgulayan Başkan Konuk; “Biz ticari bir şirketiz. Ama bizi diğer ticari şirketlerden ayıran husus, bizim bilanço rakamlarından daha çok tarladaki üretim rakamlarını önemseyen bir şirket olmamızdır. Bizim için ticari başarı tarladaki başarının anahtarıdır. Bizim için işletmeler araç, üretici refahı amaçtır. Bu ülkenin her vatandaşının birinci vazifesi bu ülkeye sahip çıkmaktır. Ülkeye sahip çıkmak sadece sözle olmaz; ülkenin bayrağına, kurumlarına, işletmelerine nasıl sahip çıkıyorsak, tarlasına tapanına, ahırına ağılına da öyle sahip çıkacağız.” şeklinde konuştu.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
16
parçalı bulutlu