banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

KAMU BANKALARI DEVREDE

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) kamu bankaları ile yaptığı protokol ile sigortalılar, kredi kullanmak suretiyle emekli olabilecekler. Yapılandırma kanunu kapsamında; birikmiş prim borçlarının yapılandırılmasının yanı sıra Bağ-Kurlu sigortalı vatandaşların daha önce prim ödenmediği için durdurulan sürelerini eskiye döndürme imkanı da tanınmıştı.

EKONOMİ 05.01.2021, 11:36 Haber Merkezi
1456
KAMU BANKALARI DEVREDE
banner12

SGK ile Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası arasında imzalanan protokol kapsamında, prim borcunu peşin ödemek için kredi kullanmak isteyen vatandaşlar, sigorta prim borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularını Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapabilecekler. Sigortalılar, Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlükleri tarafından verilecek emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile protokole imza atan 3 bankanın şubelerinden tercih ettikleri birine başvuruda bulunabilecek, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödenme tarihinin son gününe kadar bankadan aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabilecekler.

Prim ödenmediği için durdurulan süreyi eskiye döndürme imkanı

İmza töreninde konuşan SGK Başkanı İsmail Yılmaz, yapılandırma kanunu kapsamında birikmiş prim borçlarının yapılandırılmasının yanı sıra Bağkurlu sigortalı vatandaşların daha önce prim ödenmediği için durdurulan sürelerini eskiye döndürme imkanının verildiğini belirterek; “1 Ocak 2009-31 Aralık 2010 tarihleri arasındaki sigortalılık süresi durdurulan sigortalının bu süreyi ihya edebilmek için ödeyeceği prim tutarı 2020 yılı rakamlarına göre 24 bin TL iken yapılandırmaya başvurulursa 24 bin TL yerine yaklaşık 9 bin TL ödenecek yani yüzde 63 oranında indirim söz konusu olacaktır” ifadelerini kullandı.

Protokolün, prim borçlarını ya da ihya edilecek sürelere ilişkin borçlarını ödemeleri halinde emekli olabilecek durumda olanlara yönelik bir anlaşma olduğunun altını çizen Yılmaz; “Protokol ile yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılarımıza, herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden, banka kredisi ile emeklilik imkanı sunulacaktır. Sigortalılarımız, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe yani 31 Mart’a kadar aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir” şeklinde konuştu. (İHA)

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
11
parçalı az bulutlu