banner8

banner9

banner28

banner10

İKİNDİ VAKTİNDEN SONRA YAPILMALI

Akşehir Ziraat Odası ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Dünya Arı Günü vesilesiyle yaptıkları paylaşımlarda; tarımsal ilaçlamanın, bitki çeşitliliğinin ve sürdürülebilir tarımın sigortası olan arıları etkilememesi için gündüz saatlerinde yapılmaması gerektiğini vurguladılar. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ülkemizin; coğrafi yapısı, bitki örtüsü ve iklimi açısından arıcılığa en uygun ülkeler arasında yer aldığı belirtilerek, yeryüzünde bilinen bal bitkilerinin 4’te 3’ünü barındırdığı ve 17 çeşit bal üretildiği bilgisine yer verildi.

EKONOMİ 22.05.2020, 00:07 22.05.2020, 00:07
10
İKİNDİ VAKTİNDEN SONRA YAPILMALI
banner12

Akşehir Ziraat Odası ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Dünya Arı Günü vesilesiyle yaptıkları paylaşımlarda; tarımsal ilaçlamanın, bitki çeşitliliğinin ve sürdürülebilir tarımın sigortası olan arıları etkilememesi için gündüz saatlerinde yapılmaması gerektiğini vurguladılar.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ülkemizin; coğrafi yapısı, bitki örtüsü ve iklimi açısından arıcılığa en uygun ülkeler arasında yer aldığı belirtilerek, yeryüzünde bilinen bal bitkilerinin 4’te 3’ünü barındırdığı ve 17 çeşit bal üretildiği bilgisine yer verildi.

Açıklamada, arı popülasyonunun insanlık için önemine işaret eden bazı veriler şöyle sıralandı:

*Dünya gıda ürünlerinin yüzde 90’ının elde edildiği 82 bitki türünden 63’ü arı popülasyonuna ihtiyaç duyuyor.

*İnsan gıdasının üçte biri, doğrudan veya dolaylı olarak arı popülasyonuna ihtiyaç duyan bitkilerden oluşuyor.

*Arılar bitkilerin üremesini, hayatın devamını ve ekolojik dengeyi sağlıyor.

Akşehir İlçe tarım ve Orman Müdürlüğü; tarımsal ilaçlamanın, arıların kovana dönüş zamanı olan ikindi vaktinden sonra yapılması gerektiğinin altını çizerken, Akşehir Ziraat Odası da paylaşımında, meyve bahçelerinde ve tarlalarda ilaçlamaların arıların çalıştığı gündüz saatlerinde yapılmaması gerektiği konusunda üreticileri uyardı.


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
3
açık