banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE DAĞITILACAK

Piyasadaki stok artışlarını önlemeye yönelik olarak patates ve kuru soğan alımına başlayacaklarını açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, alımı yapılan ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacağını söyledi.

EKONOMİ 10.04.2021, 00:12 09.04.2021, 17:36 Haber Merkezi
1451
İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE DAĞITILACAK
banner12

Pakdemirli, Bakanlığının resmi internet sitesinden paylaşılan açıklamasında; pandemi sürecinde otel, lokanta vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda patates ve soğan satışlarının gerilediğini, yaşanan gelişmelerin stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine düşmesine neden olduğunu belirtti.

Bu durumun çiftçileri olumsuz etkilememesi ve stoklardaki ürünün ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılması amacıyla Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) görevlendirildiğini aktaran Bakan Pakdemirli; üretimin yoğun olarak yapıldığı ve depolandığı illerden başlamak üzere Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı üreticilerden, 2020 yılı mahsulü olan patatesin, üretici örgütleri aracılığıyla 25’er kilogramlık çuvallar halinde, kilo başına 85 kuruş fiyatla satın alınacağını söyledi.

Aynı şekilde kuru soğan temin, tedarik ve dağıtım işlemlerine de başlandığının belirtildiği açıklamaya göre; Ramazan ayına girmeden önce illere sevkiyat işlemleri başlatılmış olacak ve alımı yapılan ürünler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla düzenli olarak yardım yapılan ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
28
açık