banner8

banner9

banner28

banner10

HIFZISSIHHA’DAN REYON KARARI

Konya İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun, marketlerdeki reyonların bir bölümünün satışa kapatılmasına dair Kararı, Konya Valiliği’nin resmi internet sitesinden kamuoyu ile paylaşıldı. Kararda; gıda ve temel ihtiyaç maddeleri dışındaki ürünlerin satılamayacağına ilişkin tarih 7 Mayıs 2021 Cuma günü olarak belirlendi.

EKONOMİ 04.05.2021, 12:25 Haber Merkezi
1353
HIFZISSIHHA’DAN REYON KARARI
banner12

Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşan/oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla alındığı belirtilen Karara göre;  marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. Bu çerçevede, 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi ve mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek. Alkollü ürün satış kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünler satılamayacak.

Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin gerekli tebliğ ve kontrol faaliyetleri eksiksiz yerine getirilecek. Alınan kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
14
az bulutlu