banner8

banner9

banner10

GARANTİ BELGESİ ZORUNLULUĞU

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; tüketicilere, kağıt üzerinde yazılı olarak verilmesi zorunlu olan garanti belgelerinin ve servis fişlerinin artık elektronik ortamda da verilebilmesine olanak sağlandığını söyledi. Pekcan’ın açıklamasına göre; tablet, drone, elektrikli kaykay, akıllı saat, ATV araç, motorlu bisiklet gibi ürünlerin garanti belgesiyle satılması da zorunlu hale getirildi.

EKONOMİ 06.11.2020, 00:07 05.11.2020, 17:14 Haber Merkezi
848
GARANTİ BELGESİ ZORUNLULUĞU
banner12

Resmi Gazetede yayımlanan Garanti Belgesi, Satış Sonrası Hizmetler ile Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Yönetmeliklerinde yapılan değişiklikleri değerlendiren Ticaret Bakanı; satın aldığı ürünün garanti belgesini veya servis fişini kaybeden tüketicilerin uyuşmazlık söz konusu olduğunda mağduriyetler yaşayabildiğine işaret ettiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Garanti belgesi ve servis fişinin kaybedilmesi, firmalar açısından da bürokrasiye ve maliyete neden olduğu gibi içinde bulunulan pandemi döneminde kağıt üzerinde belge uygulamaları temas riskini de artırmaktadır. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla garanti belgelerinin ve servis fişlerinin artık elektronik ortamda da tüketicilere verilmesine olanak sağlayan yasal altyapı hayata geçirilmiştir.

Yeni dönemde garanti belgeleri ile ürünün servis istasyonuna teslim edildiğinde verilen teslim belgeleri ve servis istasyonunca düzenlenen servis fişleri kalıcı veri saklayıcısıyla elektronik ortamda tüketicilere verilebilecek. Tüketicinin talep etmesi halinde bu belgelerin yazılı ve basılı olarak verilmesi zorunlu olacak. Elektronik ortamda verilen söz konusu belgelerde imza ve kaşe şartı aranmayacak. Mevcut uygulamada olduğu gibi elektronik ortamda verilen belgelerde de belgenin tüketiciye verildiğine ilişkin ispat yükü ürünün satıcısında olacak. Servis fişleri ve teslim belgelerinin tüketiciye verildiğine ilişkin tüketiciden yazılı olarak veya elektronik ortamda onay alınacak. Tüketicinin onayının alındığının ispat yükü servis istasyonunda olacak.

Garanti belgesiyle satılması zorunlu ürünler listesinin, Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği'nde geçtiğimiz Şubat ayında yapılan değişikliklere uyumlu olacak şekilde revize edilmesiyle; tablet, drone, elektrikli kaykay, akıllı saat ve bileklik, görme engelliler için kitap okuyucu, sanal gerçeklik gözlüğü, ATV araç, motorlu bisiklet, motorlu scooter, yat, akıllı ev ve otomasyon sistemi gibi ürünler de yeni dönemde zorunlu olarak garanti belgesiyle satılacak.” (İHA)

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
4
parçalı bulutlu