banner8

banner9

banner28

banner10

FAHİŞ FİYAT ARTIŞINA CEZA

Olağanüstü hal, afet ve ekonomik dalgalanma dönemleri ile diğer acil durumlarda faaliyet gösterecek olan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun oluşturulmasına dair Ticaret Bakanlığı yönetmeliği, 31138 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı. Üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarının denetlenmesi, idari para cezalarının uygulanması amacıyla oluşturulan kurulun görev ve yetkileri şöyle sıralanıyor: *Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına karşı piyasa dengesini ve tüketicileri korumaya yönelik gerekli tedbirleri almak ve bunların uygulanmasını sağlamak.

EKONOMİ 28.05.2020, 11:26 28.05.2020, 11:26
9
FAHİŞ FİYAT ARTIŞINA CEZA
banner12

Olağanüstü hal, afet ve ekonomik dalgalanma dönemleri ile diğer acil durumlarda faaliyet gösterecek olan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun oluşturulmasına dair Ticaret Bakanlığı yönetmeliği, 31138 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.

Üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarının denetlenmesi, idari para cezalarının uygulanması amacıyla oluşturulan kurulun görev ve yetkileri şöyle sıralanıyor:

*Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına karşı piyasa dengesini ve tüketicileri korumaya yönelik gerekli tedbirleri almak ve bunların uygulanmasını sağlamak.

*Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamaları ile ilgili denetim ve incelemeler yapmak veya yaptırmak. Bu denetim ve incelemelere ilişkin üretici, tedarikçi ve perakende işletmenin savunmasını almak veya alınmasını sağlamak.

*Kanuna aykırı hareket ettiği tespit edilen üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler hakkında idari para cezası kararı almak ve bu kararın uygulanmasını sağlamak.

Kurulun faaliyetleri çerçevesinde, kişilerin ya da işletmelerin şikayetleri doğrultusunda da denetimler gerçekleştirilecek.


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
10
parçalı bulutlu