banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

ELEKTRİKTE YENİ DÖNEM

EPDK kalite mevzuat paketi ile başlatılan yeni dönemde; 65 yaş üstü aboneler, engelli tüketiciler, şehit aileleri ve muharip/malul gazilerimizin borcundan ötürü elektriği 3 ay boyunca kesilemeyecek, Cuma günleri ve bayram arifelerinde elektrik kesme işlemi yapılamayacak.

EKONOMİ 22.12.2020, 00:10 21.12.2020, 17:13 Haber Merkezi
1671
ELEKTRİKTE YENİ DÖNEM
banner12

Yeni kalite mevzuat paketine dair bir açıklama yapan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz; kaliteli hizmet ve tüketici memnuniyetinin kırmızıçizgileri olduğunu, yeni dönemde kaliteden taviz veren, tüketici mağduriyetine sebep olan şirketlerin ağır cezalarla karşılaşacaklarını söyledi.

EPDK, bütün dağıtım şirketlerinin uyması gereken kuralları içeren ve 1 Yönetmelik ile 4 adet Usul Esas’tan oluşan kalite mevzuatı paketini kabul ederken, merakla beklenen tüketici hizmetleri yönetmeliğini de kamuoyunun görüşüne açtı. Yönetmeliği, önümüzdeki günlerde karara bağlayacaklarını belirten EPDK Başkanı Yılmaz’ın konuyla ilgili açıklamasından önemli başlıklar şöyle:

“Çok önemli yenilikler getiriyoruz. Örneğin 65 yaş üstü aboneler, engelli tüketiciler, şehit aileleri ve muharip/malul gazilerimizin borcundan ötürü elektriği 3 ay boyunca kesilemeyecek. Tedarik şirketleri bu borcu 4 aya kadar taksitlendirebilecek. Vatandaşlarımız artık evinden, telefonla ya da internet üzerinden abonelik başvurusu yapabilecek. Mağduriyet oluşmaması için cuma günleri, resmi ve dini bayramlarda ve bu bayramların bir önceki gününde yani arifesinde, elektrik kesme işlemi yapılamayacak.

Elektrik kesintileri asgari düzeye indirilecek. Kesinti sayı ve sürelerinde iyileştirme yapamayan, bir inşaat bittiğinde elektrik altyapısını hazır hale getirmemiş olan elektrik dağıtım şirketlerine ceza verilecek. 

Elektrik dağıtım şirketinin dağıtım faaliyeti esnasında kullanıcının cihazına hasar vermesi halinde, kullanıcı 30 gün içinde dağıtım şirketine başvuracak. Dağıtım şirketi 10 iş günü içinde cevap vermezse ya cihaz hasarını giderecek ya da tamir bedelini ödeyecek.

Hem yöneticilerin hem de çalışanların iş güvenliği kültürünün geliştirilmesi hayati önem taşıyor. Böylece elektrik dağıtım sektöründe can ve mal güvenliği sağlanacak, iş gücü ve zaman kayıpları da azalacak. Bu konuda gerekli adımları atmayan, iş güvenliği kültürüne kayıtsız kalan şirketler; işçilerin kaza geçirmesi ve iş kazasında hayatını kaybetmesi sonucunda ağır bir ceza ile karşılaşacak.

Kullanıcıların herhangi bir nedenle elektrik dağıtım şirketine çağrı merkezi üzerinden ulaşma süreci iyileştirilecek. Çağrı merkezine ulaşan kullanıcıların sorunlarının gerekli özen ile incelenerek çözüme kavuşturulması sağlanacak. Dağıtım şirketleri ile görevli tedarik şirketleri gerçekleştirilen çağrı merkezi hizmetleri için tüketici memnuniyeti anketi yapmak zorunda olacak. Anket sonuçları olumsuz çıkan söz konusu şirketlerin gelirlerinden kesintiye gidilecek.

Elektrik dağıtım şirketleri tarafından oluşturulan bağlantı görüşü süresi iyileştirilecek ve bağlantı taleplerinin karşılanma süreleri kısaltılarak kullanıcıların memnuniyeti artırılacak. Dijital dönüşümün gerçekleşmesi ile daha kısa sürede ve daha kaliteli hizmet sunulacak.

Elektrik dağıtım şebekelerine entegre edilen ve akıllı şebekeler olarak adlandırılan teknolojilerin yaygınlaştırılması ile hem tüketici memnuniyetinin arttırılması hem de kayıp kaçak ile mücadelede etkin sonuçlar alınması sağlanacak.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
23
açık