banner8

banner9

banner28

banner10

E-TEBLİGAT ADRESLERİ TOPLU AÇILACAK

ELEKTRONİK TEBLİGAT ADRESLERİ TOPLU AÇILACAK

EKONOMİ 23.01.2019, 01:07 23.01.2019, 01:07
3
E-TEBLİGAT ADRESLERİ TOPLU AÇILACAK
banner12

PTT A.Ş. tarafından kurulan ve işletilen Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi Projesi’nin, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle uygulanmaya başlamasına ilişkin bir açıklama yayımlandı.

Sosyal medya ve bazı yayın organlarında, 31 Ocak 2019’a kadar tebligat hesaplarının açtırılması zorunluluğu olduğu şeklindeki duyuruların gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklama şöyle:

"15 Mart 2018 tarih ve 30361 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7101 Sayılı “ İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" ile 7201 Sayılı Tebligat Kanununun 7/A maddesi değiştirilmiş olup, Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi adıyla bir uygulama devreye alınmıştır.

Kanun kapsamında adres oluşturulması için gerekli bilgiler;

  • İlgili kamu kurum veya kuruluşundan,
  • Mahalli idareler bakımından İçişleri Bakanlığı’ndan,
  • İlgili Kamu İktisadi Teşebbüsü’nden,
  • İlgili kamuya ait ortaklıktan,
  • Şirketler ve kooperatifler bakımından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan,
  • İlgili kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu veya üst kuruluşundan,
  • Türkiye Noterler Birliği’nden,
  • Türkiye Barolar Birliği’nden
istenmiş olup, adreslerin oluşturulması yine aynı kanal üzerinden sağlanacaktır. Bu doğrultuda, mevcut kanun ve yönetmelik gereği ticari tüzel kişiliklerin bilgileri de Ticaret Bakanlığı’ndan talep edilmiştir. Gelen bilgiler doğrultusunda E-Tebligat adresleri PTT A.Ş. tarafından toplu olarak açılacak ve Bakanlık tarafından hesaplarla ilgili duyuru yapılmasına müteakip, hesap sahiplerince E-Tebligat hesapların aktif hale getirilmesi ile tebligat iletileri söz konusu adreslere iletilmeye başlanacaktır. Hesaplar aktif olmadan tebligat adreslerine gönderim yapılmayacaktır. Ticari şirketlerin bu kapsamda Bakanlıkça yapılacak duyuruyu beklemesi gerekmektedir.

Sosyal medya ve bazı yayın organlarında belirtildiği gibi 31 Ocak 2019’a kadar tebligat hesaplarının açtırılması zorunluluğu bulunmamaktadır. Söz konusu hesaplar, Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi üzerinden toplu olarak oluşturulacağından, herhangi bir PTT Merkezi veya Şubelerine başvuru yapılmasına gerek yoktur. Bu nedenle, 31 Ocak’a kadar PTT Merkez ve gişelerinden hesapların açılması gerektiğine dair duyuru ve yönlendirmelere itibar edilmemelidir.

Elektronik Tebligat Adresleri aktif edilene kadar tebligatlar elektronik yolla değil, PTT A.Ş. tarafından fiziksel yolla yapılmaya devam edilecektir.’’


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
5
açık