banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

DAR GELİRLİ VATANDAŞA DEVLETTEN ELEKTRİK DESTEĞİ! İŞTE BAŞVURU ŞARTLARI

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre; ihtiyaç sahipleri devletten elektrik desteği alabilecek. Sosyal Yardımlaşma Vakfı'ndan yardım alan vatandaşlar nüfus cüzdanları ve elektrik faturaları ile birlikte PTT şubelerine başvuru yaparak, kendilerine devlet elektrik faturası yardımı yapılıp yapılmayacağına ilişkin bilgi alabilirler.

EKONOMİ 27.01.2022, 00:06 27.01.2022, 09:08 Haber Merkezi
9580
DAR GELİRLİ VATANDAŞA DEVLETTEN ELEKTRİK DESTEĞİ! İŞTE BAŞVURU ŞARTLARI
banner12

Elektrik Parasını Devlet Ödeyecek Proje, Elektrik Tüketim Desteği olarak adlandırılıyor. Projeden yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın ağır kronik bir rahatsızlığı bulunması ve bu rahatsızlık nedeniyle cihaza bağlı olarak hayatını sürdürmesi gerekiyor. Konu hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bir açıklamada bulundu ve cihazların kullandığı elektrik düzeylerine göre 200 TL yardımda bulunulacağını açıkladı.

GELİR ŞARTI NE?

Hanedeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3'te 1'inden az olması gerekiyor. 2020 itibarıyla bu tutar 701 lira. Dört kişilik ailede gelir 2 bin 804 liranın altındaysa bu haktan yararlanabilir. Başvurular ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılıyor. Sosyal yardım alanlar da bu haktan yararlanıyor.

106 LİRAYA KADAR ÖDEME

Destek miktarı, evde yaşayan kişi sayısına göre 53 lira ila 106 lira arasında değişiyor. Buna göre; - 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (53,27 TL) - 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (71,02 TL) - 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (88,78 TL) - 5 ve daha fazla kişilik hanelerde aylık 150 kilovat saat (106,53 lira)

PTT'den 80 TL Elektrik Parası Yardımı Ödeniyor!

Makineye bağımlı hastaların elektrik faturası masraflarının karşılanması ile ilgili karara ek olarak yardıma muhtaç ailelere yardım verilmesi kararlaştırılmış bu kapsamda sosyal yardım almak kaydı ile ailelere 150 kw'a kadar elektrik faturası desteği verilecektir. Verilen bu destek ile 80 TL'ye kadar elektrik faturaları devlet tarafından ödenecek.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uygulama yürürlüğe girdi ve yardımlar başladı. Sosyal Yardımlaşmadan yardım alan ve kaydı bulunan kişiler elektrik faturaları ile PTT şubelerine başvuru yapabildikleri, eğer kişinin kaydı varsa PTT'den yardım desteği çıktığı yönünde bilgiler ulaşmaktadır. Bu kapsamda sizde kimlik belgeniz ve elektrik faturanız ile PTT şubelerine başvuru yapabilir ve SYDV'dan yardım alıyorsanız ve kaydınız varsa, aylık seksen Türk Lirası elektrik desteğinden faydalanabilirsiniz. Elektrik faturanız ve kimlik belgeniz ile birlikte PTT şubelerinden adınıza yardım yapılıp yapılmadığını sorgulayabilirsiniz.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
19
parçalı az bulutlu