banner8

banner9

banner10

AVANS BUGÜN HESAPLARDA OLACAK

Konya Şeker, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle zor günler yaşayan ve pandemiye rağmen üretimlerini sürdürme mücadelesi veren üreticilerine 44 milyon 381 bin lira tutarında avans ödemesi yapacak. 28 Ağustos 2020 Cuma günü (bugün) saat 17:00’dan sonra hesaplara geçecek.

EKONOMİ 28.08.2020, 15:45 28.08.2020, 15:47 Haber Merkezi
2144
AVANS BUGÜN HESAPLARDA OLACAK
banner12

Ülke tarımının lokomotifi Konya Şeker, henüz sona ermeyen korona virüs salgınına rağmen ülkemizin gıda güvenliğinin riske girmemesi, milletimizin tabağındaki yemeğin azalmaması için gayret gösteren, tarlayı, tapanı boş bırakmayan üreticiye desteklerine devam ediyor. Hasada kadar masrafı çok olan üreticinin “Allah’a şükür Konya Şeker var” diyerek konuya yaklaştığını belirten PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk; nakit desteklerin yanı sıra yıl içinde periyodik olarak ödenen tohum, gübre, mazot, çapa, bayram avansı destekleriyle üreticiyi yalnız bırakmadıklarını söyledi.

Başkan Konuk; “Bizim birinci önceliğimiz, malımıza mal, mülkümüze mülk katmak değil. Bizim birinci önceliğimiz üreticinin gücüne güç katmak. Daha çok üretmesini, üretirken karşılaştığı zorlukları dayanışma ile üretimine zeval gelmeden aşmasını sağlamaktır. Başarı ölçütümüz ise tarladaki üretimin aksamadan sürmesi, üreticimizin ekerken de biçerken de sökerken de bir başına, desteksiz kalmaması ve en önemlisi emeğinin karşılığını almasıdır. Biz servet biriktirmek, para biriktirmek amacında olan bir şirket değil, insan biriktiren bir şirketiz. O nedenle bizim gözümüz kulağımız üreticidedir. Üreticinin en ufak endişesi, bizim derdimiz olur. Üreticinin karşılaştığı her zorluk bizim aşmamız gereken zorluktur.

Nitekim, ayçiçeği hasadı başladı, piyasalarda yaprak kımıldamadı, biz inisiyatif aldık rakam açıkladık, alımları başlattık, bir de dipnot düştük; günlük fiyat hareketlerini izleyeceğiz dedik. Piyasaları günlük takibe aldık ve fiyatları güncelleyip yükselttik. Üretici faturalar sıkıştırıyor dedi, 44 milyon 381 bin lira tutarında sulama avansını da verdik, toplam ayni ve nakdi avans desteğimizi 298 milyon 133 bin liraya, kooperatif destekleri de eklendiğinde 520 milyon liraya ulaştırdık” şeklinde konuştu.

2020-21 Kampanya Döneminin başlangıcından bu yana 9 defa verdiği ayni ve nakdi avanslarla tarlalardaki üretimin aksamamasını sağlayan Konya Şeker, sulama avansı ile birlikte üreticiye, 6 aylık bir periyotta 10’uncu kez avans ödemesi yapmış olacak. “Konya Şeker’in üreticiye, üretene desteği, dün ve bugün olduğu gibi gelecekte de şartlardan bağımsız, zor günde de normal günde de bitmeyerek, sürgit devam edecek” diyen Recep Konuk, şu değerlendirmede bulundu:

“Çünkü biliyoruz ki, traktörler durursa, su motorları çalışmazsa, biçerdöver tarlaya giremezse sadece çiftçi kaybetmez, ülkemiz kaybeder, milletimiz zora düşer. Biz var olduğumuz sürece tarla sürülecek, ürünler susuzluktan üretici çaresizlikten boynunu bükmeyecek, milletimiz zora düşmeyecek. Üreticinin daha çok üretebilmesi ve ürettiğinden daha çok kazanabilmesi için üreticinin ürettiğini işleyecek yatırımlar kadar önemli olan diğer bir husus da üreticinin, tarımsal üretim sürecinde desteksiz kalmamasıdır. Biz hiçbir üreticimiz finansman sıkıntısı nedeniyle tarladan uzak kalmasın, tarla ile üreticinin arasına yokluk girmesin diye tarlaya tohum atılmadan başlattığımız desteğimizi hasada kadar sürdürüyoruz. Çünkü biz bir üretici kuruluşuyuz. Bizim birinci önceliğimiz, malımıza mal, mülkümüze mülk katmak, kârımıza kâr katmak değil. Bizim birinci önceliğimiz üreticinin gücüne güç katmak. Daha çok üretmesini, üretirken karşılaştığı zorlukları dayanışma ile üretimine zeval gelmeden aşmasını sağlamaktır. Bir şahıs şirketinin, bir sermaye şirketinin başarı ölçütü kârlılıktır. Bizim başarı ölçütümüz ise tarladaki üretimin aksamadan sürmesi, üreticimizin ekerken de, biçerken de, sökerken de bir başına, desteksiz kalmaması ve en önemlisi emeğinin karşılığını almasıdır. Bizim için ticari bilançonun pozitif sonuçlanması, gelecekte üreticinin daha çok üretmesi için kurumumuza yeni imkânlar ve kabiliyetler kazandıracak olmasından ibarettir. Başkaları için ticaret, sanayi daha çok kazanmak için amaç, bizim için ise yatırımlar, sanayi, ticaret üreticimizin daha çok üretebilmesi, ondan da öte üretmeye devam edebilmesi için araçtır. Konya Şeker’in başarı ölçütü bilanço rakamları değil çiftçinin tebessümüdür, mutluluğudur. Ne kadar çok çiftçi mutlu olur ise her bir çiftçinin mutluluğu ne kadar çok artarsa, biz de kendini o kadar başarılı sayan bir şirketiz. Biz servet biriktirmek, para biriktirmek amacında olan bir şirket değil, insan biriktiren bir şirketiz. O nedenle bizim gözümüz kulağımız üreticidedir. Bizim yerimiz bellidir; üreticinin yanında, üretimi zorlayan, üreticiyi yoran her şeyin karşısındayız. Konya Ovası’na dikilen 45 tesis bu yaklaşımın eseri, şeker pancarının yanına eklenen ayçiçeğinden, mısıra, arpadan, buğdaya, patatesten süte, besiye 32 kalem tarımsal ürün, üreticinin daha çok üretmesi için yapılan çalışmanın sonucudur.”  

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
4
parçalı bulutlu